İsviçre, dünyanın ilk 5 yıldızlı camisini yapıyor

25.08.2017 12:39

Kişi Okumuş

0 Yorum

İsviçre, dünyanın ilk 5 yıldızlı camisini yapıyor

Avrupa’da en fazla Müslüman’ın yaşadığı ülkelerden biri olan İsviçre, dünyanın en lüks camisini yapmak için çalışmalara başladı.

Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker, İsviçre’de dünyanın ilk 5 yıldızlı camisinin yapılacağını ve ve benzerlerinden oldukça farklı olacağını söyledi.

Ülker’in ’28 milyon liraya 5 yıldızlı cami’ başlıklı yazısı şöyle:

“Avrupa’da nüfusuna göre en fazla müslümanın yaşadığı ülkeler arasında İsviçre öne çıkıyor. 7 milyonluk ülkenin 400 bini müslüman. Bunun 70 binini de Türkler oluşturuyor.

Müslümanların yoğun yaşadığı yerlerden olan İsviçre’de 10 yıl önce başlayan “minare” krizi hala sıcaklığını korurken bir yandan da ülkede dünyanın en lüks camisi için çalışmalar başlatıldı. Fribourg eyalketinde yapılacak cami benzerlerinden oldukça farklı olacak.

İsviçre’de yayın yapan La Liberte gazetesi yapının dünyanın ilk 5 yıldızlı camisi olacağını yazdı.

Fribourg Cami Birliği’nin (Fribourg Mosques Association) yapacağı Mosque of Fribourg (MOFRI) adlı 5 katlı camide yok yok.

KADIN VE ERKEKLERE ÖZEL HAMAM

Birinci katının ibadete ayrılacağı camide ikinci katı kadınlara ayrılmış durumda. Buraya kadar klasik cami anlayışıyla aynı olan yapının diğer katları oldukça farklı amaçlar için kullanılıyor. Caminin üçüncü katında sağlık ve yaşam merkezi yer alacak. Bu merkezde kadın ve erkeklere ayrılmış iki spor salonu, bir fitness salonu, hamam ve sauna olacak. İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre Türk atasözü “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözüyle hareket eden cami heyeti, ayrıca bu katta büyük bir havuz inşa ediyor.

YATIRIM BEDELİ 28 MİLYON LİRA

Caminin 4 ve 5’inci katında ise kiralık konaklama alanları bir anlamda minik bir otel yer alacak. Mosque of Fribourg adlı camide ayrıca çocuklar için bilgisayar odaları, beyaz tahtalı derslikler, etüd odaları ve resim yapmaları için sosyal çalışma bölümleri de olacak.

Gelelim dünyanın ilk 5 yıldızlı camisinin bütçesine. 13 bin müslümanın yaşadığı Fribourg’daki caminin toplam yatırım bedeli 8 milyon İsviçre Frangı olarak belirlenmiş. O da yaklaşık 28 milyon liraya denk geliyor.

MİNARE KRİZİ YAŞANMIŞTI

Caminin tasarımında özellikle minareye dikkat edilmiş ve oldukça kısa tutulmuş. Bilindiği üzere 2006 yılında ilk kez İsviçre’de camilerin minare boyuyla ilgili tartışma yaşanmıştı. Ardından yeni minare yapımına yasak getirilip getirilmeyeceğine karar vermek amacıyla referandum düzenlenmiş, seçmenin yüzde 57’den fazlası yasağa destek verdi.

İsviçre’de konfederasyonu oluşturan 26 kantondan sadece 4’ü minarelere karışılmaması gerektiğini savunmuştu. İsviçre’de aralarında Cenevre ve Zürih’in de yer aldığı kentlerde minareleri olan 4 cami bulunuyor.”

İlgili Terimler :

YORUMLAR