Kars’ın Kaşarı, Ardahan’ın Balı Dünya Markası oldu

25.09.2017 12:56

1.957 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kars’ın Kaşarı, Ardahan’ın Balı Dünya Markası oldu

Mustafa Küpeli
mustafakupeli36@gmail.com

           Türk Patent Enstitüsü tarafından  “Kars kaşarı”  ve “Ardahan Çiçek Balı’nın”, “coğrafi işaret belgesinin alınmasıyla Kars Kaşar’ı ve Ardahan Çiçek balı Dünya markası olması yıllarca yok pahasına ürünlerin satan üreticiler arasında sevinç yarattı.

16. Ardahan Bal festivali çerçevesinde ” Ardahan Çiçek balı ‘coğrafi işaret’ Bal Patentinin Uygulama Süreci panelinin” Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Mitat ŞAHİN’in  Panelin Konuşmacıları  CARRAFOUR-SA  Marketler zincirinin Kalite Güvence yöneticisi Neşe Şensöz,  Prof. Dr. Muhsin DOĞANOĞLU, Alankuş Danışmanlık Adına Evren ALANKUŞ, Türk  Paten ve Marka gurubu adına Ceren TURGUT, Ardahan balı hakkında önemli bililer verdiler. Panelde  “Ardahan Çiçek Balı’nın”, “coğrafi işaret belgesi” in önemi masaya yatırılırken Carrefoursa yetkililerin Carrefoursa marketlerinde  Ardahan çiçek balının satılması noktasında talip olması Ardahan Çiçek balının fiyatlarını 30 TL’den 70 TL ‘ye yükseltti.

KAÜ Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Şahin ve ekibinin çabaları sonucu “Kars kaşarının ve “Ardahan Çiçek Balı’nın”, “coğrafi işaret belgesi’ nin alınması Ülkemizde ve Türkiye’de organik ürün arayanların gözünü bölgeye çevirdi.

Bir örnek vermek istiyorum Çam balının 95’i Türkiye’de üretiliyor. 5’i ise Yunanistan’da üretiliyor. Yunanistan’ın coğrafi işaret tescil belgesi olduğu için Dünya pazarına çam balını sürüyor.  Dünya çam balının  Yunanistan’da üretildiğini biliyor.

İşte Coğrafi işaret tescil belgesinin önemini ortada bu yüzden bütün ürünlerimizin tescillenirse o zaman tam anlamıyla KAI tarım ülkesi olar.

Bunun gibi biri sürü organik ürünlerimiz yılarca Kars Kaşar’ı Ardahan Bal adı altında Sahte ürünler satanlar tarafından hunharca kötü kullanıldı. Ama artık kimse kullanmaya cesaret edemeyecek çünkü ağır cezalar uygulanacak

Artık Türkiye uyanmalı, Kars Ardahan Iğdır ulanmalı çünkü ilaç ve gübre görmemiş altın değerindeki coğrafyada üretilen organik ürünlerin tescilini alıp dünya  markası yapmalıdır.
Artık “Coğrafi işaret alan Ardahan Çiçek Balı ve “Kars kaşarı”  dünya pazarına sunulması bölgedeki fiyatlar tavan yapacak. Bu sayede  üretici yoğun yatırım yapacak. Diğer yandan gurbette geçim sıkıntısı çekenler yeni çıkan teşvik ve hibe kredilerden yararlanıp üretimi yapabilecekler. Daha doğrusu geriye dönüş projesi diyebiliriz.

Ünlü düşünürler, “Dünya öküzlerin boynuzunun özerinde değil arıların boynuzunun üzerindedir”. ” Arılar ölürse 4 yıl sonra insanlarda ölür” ABD’de yapılın bir toplantıda 20 yıl sonra en iyi yaşanılır bölge Kars Ardahan Iğdır işaret ediyorlar. işte balımızın ve bölgemizin ne kadar değerli olduğunu bilmemiz lazım

Kars Ardahan Iğdır’da üreticiler Dünya ve yurt içi piyasasına ürünlerini sürmeyi planlarken iş dünyası ve sivil toplum örgütlerin de destek sunmalıdır.

Artık tüm üreticiler bu marka tescilini kullanacaklar. Çünkü Marka tescil kullananlar yüksek fiyatlarla satılacak.  Diğer yandan  korsan satanlarda ceza yiyecekler.

B gün itibariyle Dünya ve yurt içindeki organik ürün arayanların talebi her geçen gün artmaktadır. Büyük marketlere bu talebi karşılamak için coğrafi işaret belgesi olan ürünleri arayıp buluyor. Şimdi adresi belli. Kars Ardahan Iğdır bölgesi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR