Kremlin’den Putin ile Kral Selman arasındaki görüşmeye ilişkin açıklama

03.10.2017 19:25

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kremlin’den Putin ile Kral Selman arasındaki görüşmeye ilişkin açıklama

Kremlin’den yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in 5 Ekim’de Rusya’ya ilk kez yapacağı ziyaret kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki durumu konuşacağı ve ikilinin krizlerin çözümüne dikkat vereceği belirtildi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in Rusya’ya yapacağı tarihi ziyarette, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ikili ilişkilerin ele alınacağı duyuruldu.Tarafların ticaret, ekonomi, yatırım, kültürel ve insani alanda ilişkilerin geliştirilmesine yönelik ortak adımlara değineceği belirtilen açıklamada “Uluslararası konuların da ele alınması bekleniyor. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki durum konusunda fikir paylaşımı yapılacak görüşmede, bölgelerdeki krizlerin çözümüne vurgu yapılacak” ifadeleri kullanıldı.

OPEC’TEN ÖNCE GÖRÜŞECEKLER

Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Yuri Uşakov, Kral Selman’ı perşembe günü Moskova’ya beklediklerini duyurmuştu.

Suudi Arabistan, ziyareti bir Suudi kralının Rusya’yı ilk kez ziyaret edecek olması nedeniyle ‘tarihi’ olarak nitelendirmişti. Putin ise 2007 yılında Riyad’ı ziyaret etmişti.

Ziyaret ayrıca Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) üye ülkelerin yapacağı toplantıdan bir ay önce gerçekleştiriliyor.

Kral Selman’ın ise üretimi kısıtlama kararına yönelik anlaşmanın devam etmesi konusunda Rusya’dan destek istemesi bekleniyor.

OPEC, bu yıl başında petrol üretimini 6 ay için günde 1.8 milyon varil azaltma kararı almıştı, karar Mart 2018’e kadar uzatılmıştı. Bu karar, petrol fiyatının varil başına 55 dolara çıkmasını sağladı.

 Sputnik
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz