Lavrov’dan ABD’ye yanıt: Venezüella’ya yönelik askeri müdahale tehditleri kabul edilemez

16.08.2017 17:44

377 Kişi Okumuş

0 Yorum

Lavrov’dan ABD’ye yanıt: Venezüella’ya yönelik askeri müdahale tehditleri kabul edilemez

Venezüella’daki siyasi krizin sadece barışçıl yollardan çözülmesi gerektiğini söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, askeri müdahale tehditlerinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Bolivya Dışişleri Bakanı Fernando Huanacuni Mamani görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump’ın Venezüella için ‘askeri seçeneğin’ izlenebileceği yönündeki sözlerini değerlendirdi.

‘ÇÖZÜM, ULUSAL DİYALOGLA VE DIŞ MÜDAHALE OLMADAN BULUNMALI’Rusya Dışişleri Bakanı, “Bolivya ile Venezüella’daki durumla ilgili tutumumuzu teyit ettik. Bu ülkedeki ihtilafların en kısa sürede sadece barışçıl yollardan, ulusal diyalogla ve dışarıdan müdahale olmadan ortadan kaldırılması konusunda hemfikiriz. Askeri müdahale tehditlerinin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz” dedi.

‘ASKERİ SEÇENEK SÖYLEMLERİ LATİN AMERİKA ÜLKELERİ TARAFINDAN KINANDI’

Lavrov, askeri seçenek söylemlerinin Latin Amerika ülkelerinin büyük bölümü tarafından sert biçimde kınandığını da vurguladı.

Trump hafta sonu yaptığı açıklamada, “Dünyanın bize uzak bölgelerinde askerlerimiz var fakat Venezüella bize uzak değil, çok yakınımızda. İnsanlar orada acı çekiyor ve ölüyor. Askeri seçenek dahil birçok seçeneğimiz var” ifadelerini kullanmıştı.

Trump’ın bu açıklamalarına Latin Amerika ülkelerinden de tepki gelmişti.

​Venezüella’da bir süredir Devlet Başkanı Nicolas Maduro karşıtı eylemler gerçekleşiyordu.

Venezüella hükümeti, ülkedeki eylemlerin ABD destekli olduğunu savunuyordu.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR