Maduro’dan askeri tatbikat çağrısı: Siviller ve askerler beraber katılacak

15.08.2017 13:07

Kişi Okumuş

0 Yorum

Maduro’dan askeri tatbikat çağrısı: Siviller ve askerler beraber katılacak

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, dün ABD Başkanı Donald Trump’ın askeri müdahale imalarına cevap olarak sivillerin ve askerlerin beraber katılacağı bir askeri tatbikat düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Maduro, Venezeülla’nın başkenti Caracas’ta  halka seslendi. Binlerce Maduro yanlısının katıldığı gösteride halk ‘Venezüella ve Latin Amerika İmparatorluğa karşı’ sloganlarıyla yürüdü. 26 ve 27 Ağustos tarihlerinde düzenlenmesi planlanan askeri tatbikat için  ‘herkes savunma planımıza katılım göstermeli. Bakalım bu emperyalist Amerikalıların hoşuna gidecek mi?’ ifadelerini kullanan Maduro halka şu sözlerle seslendi:

“Venezüella toprağı kutsaldır. Emperyalist Yankee çizmesi bu toprakları çiğneyemez. Kendimizi barışı tanklar, uçaklar ve silahlarla korumaya hazırlayalım. Vatan hainleri kulaklarını açsın. Vatan hainleri iyi dinlesin: Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetleri’ne sivillerin ve askerlerin beraber katılacağı bir askeri tatbikat için emir verdim”

‘DANIŞMANLARIN SENİ KANDIRIYOR’

Maduro daha önce dile getirdiği ‘Trump ile görüşme’ teklifini de yineledi. Danışmanlarının Trump’a Venezeülla ile ilgili yanlış bilgiler verdiğini iddia eden Maduro, “Bay Trump ile telefonda konuşmak istiyorum. Ona ‘seni kandırıyorlar. Sana Venezüella konusunda anlattıkları her şey yalan. Seni uçuruma yuvarlıyorlar’ demek istiyorum” dedi.

Maduro’nun Trump ile görüşme isteğini geçen hafta reddeden Beyaz Saray, böyle bir görüşmenin ancak Venezüella demokrasiye döndüğünde mümkün olabileceğini söylemişti. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Kolombiya gezisi sırasında yaptığı açıklamada, Venezüella’da demokrasinin tesisi için ülkesinin ekonomik ve diplomatik gücünü kullanacağını söyledi. Pence, “Venezuela’da devletin çökmesi, tüm yarıkürenin ve ABD halkının güvenliğini ve refahını tehdit eder” dedi

‘BAĞIMSIZ VE ÖZGÜR OLMAK HAKKIMIZ’

Venezüella Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez de düzenlediği basın toplantısında, hükümete yönelik tehditler karşısında tüm savunma makamlarıyla görüşeceğini belirtti.

Lopez, “Hiçbir millet bizden özgür ve bağımsız olma hakkını alamayacak. Ülkesini seven herkesi bu talihsiz tehdide karşı koymaya çağırıyorum.” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz