Oliver Stone’dan Rusya’ya yaptırım tepkisi: Aptalca oylama gerilimi tırmandıracak

04.08.2017 20:16

Kişi Okumuş

0 Yorum

Oliver Stone’dan Rusya’ya yaptırım tepkisi: Aptalca oylama gerilimi tırmandıracak

ABD’li yönetmen Oliver Stone, ABD Kongresi’nde Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanması konusunda yapılan oylamayı ‘aptalca oylama’ olarak nitelendirdi.

ABD Kongresi’nin Rusya’ya yaptırımların genişletilmesini öngören yasa tasarısını kabul etmesini eleştiren Stone, sosyal medya hesabı Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kongre geçen hafta Rusya’ya yaptırımları kabul etti, 419-3. Senato da geri kalmadı: 98-2. Aptalca oylama, gerilimi daha da tırmandıracak ve bizi Ağustos 1914’e götürecek.”

Trump, önceki gün Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yaptırımların genişletilmesini öngören tasarıyı imzalayarak yasalaştırmıştı.

Rusya’nın savunma, istihbarat, madencilik, gemicilik ve demiryolu endüstrilerini hedef alıyor ve Rus bankaları ve enerji şirketleri ile anlaşma yapılmasını kısıtlıyordu.

Kanunda ABD’nin Kuzey Akım 2 boru hattının inşasına karşı çıkmayı sürdüreceği vurgulanıyordu.

Kanun ayrıca ABD Başkanı’nın Rusya’ya yönelik herhangi bir yaptırımı kaldırmasını zorlaştırıyor, bunun için Kongre’nin onayını şert koşuyor.

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov Rusya’nın ABD’nin yeni yaptırımları karşısında kendi çıkarlarını savunacağını açıklamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da geçen hafta yaptırımları ‘kesinlikle yasadışı’ diye nitelemiş ve ABD’nin Rusya’daki 755 diplomatının ülkeden ayrılması kararını almıştı. ABD’nin Rusya’daki yazlık konutu (daça) ile bir depoyu da kullanması askıya alınmıştı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz