Pentagon: Suriyeli muhaliflere gönderilen silahların kullanımını kontrol ediyoruz

14.09.2017 14:40

452 Kişi Okumuş

0 Yorum

Pentagon: Suriyeli muhaliflere gönderilen silahların kullanımını kontrol ediyoruz

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Michelle Baldanza, Pentagon’un Suriyeli muhaliflere gönderilen silahların kullanımını kontrol ettiğini söyledi.

Sputnik’e verediği demeçte ABD’nin muhaliflere gönderdiği silahların bir kısmının teröristlerin eline geçtiğine dair iddialara yanıt veren Baldanza, Pentagon’un Suriye’ye gönderdiği silahların sahadaki durumunu kontrol ettiğinin altını çizdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, NATO’daki müttefikler ve Avrupalı partnerlerle silah satışı da dahil güvenlik alanında yakın çalışma içinde olduklarını kaydeden Baldanza, “İlgili normlar gereğince Pentagon, teçhizat teslimatından önce partner güçleri denetliyor ve teslim edilen teçhizatın nihai kullanımını kontrol ediyor” dedi.

‘KRİTERLERE UYGUN OLARAK SEÇİLİYOR’

Pentagon’un IŞİD’i yenmek amacıyla Suriye ve Irak’ta eğit-donat programını yürüttüğünü anımsatan Baldanza, muhaliflere silah, mühimmat, yüksek kalibreli otomatik silah ile çeşitli tehditlerle mücadele için patlayıcı yüklü araçlar verildiğini belirtti.

ABD’li sözcü, ‘denetlenmiş Suriyeli muhalif gruplar’ için silah satın alan kaynağın Pentagon’un kriterlerine uygun şekilde seçildiğinin altını çizdi.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR