Putin: Biz her zaman tüm ülkelerin egemenliğine saygılıyız!

05.10.2017 09:54

Kişi Okumuş

0 Yorum

Putin: Biz her zaman tüm ülkelerin egemenliğine saygılıyız!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partner ülkelerin ortak çaba sarf ederek IŞİD ve Fetih el Şam’ı yenilgiye uğratacağından emin olduğunu söyledi. Rus lider, Suriye’deki İran askeri varlığıyla ilgili soruyu da “Rusya ve Türkiye’nin de çıkarları var” diye yanıtladı.

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Rus Enerji Haftası’nın ana oturumunda konuşan Putin, İran’ın ulusal çıkarlarına saygı duyduklarını ancak Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın da ulusal çıkarları olduğunu belirtti.

Oturumun moderatörü Putin’e ‘Riyad ile ilişkilerin geliştiği bir dönemde Rusya, Suriye’deki kriz sona erdikten sonra tüm İranlı askerlerin Suriye’den çıkacağına dair Suudi Arabistan’a garanti verebilir mi?’ sorusunu yöneltti.

Rus lider, “Suriye kendi yolunu bizzat kendi belirlemeli. Bu, Suriye halkının meşru hakkı. Biz her zaman tüm ülkelerin egemenliğine, iç ve dış politikalarına saygı duyuyoruz. İran, bizim komşumuz ve çok eski bir partnerimiz. İran’ın ulusal çıkarlarına saygı duyuyoruz ancak Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın da ulusal çıkarları var” yanıtını verdi.

‘GERİLİMİ AZALTMA BÖLGELERİ BİRÇOK ÜLKENİN ÇIKARLARINI GÖZETİYOR’

Putin, Suriye’nin güneyinde ve İdlib kentinde gerilimi azaltma bölgesi kurulmasının önemine vurgu yaptı.

Ülkenin güneyindeki ve İdlib kentindeki gerilimi azaltma bölgelerinin zahmetli çalışmalar sonucunda varılan anlaşmalara istinaden kurulduğunu anımsatan Putin, güneydeki gerilimi azaltma bölgesinin İsrail, Ürdün, ABD, İran, İdlib’dekinin ise Türkiye, İran ve Suriye’nin çıkarlarını gözettiğinin altını çizdi.

‘IŞİD VE FETİH EL ŞAM’I YENECEĞİMİZDEN EMİNİM’

Rus lider, partner ülkelerin ortak çabaları sonucunda IŞİD ve Fetih el Şam’ı yenilgiye uğratacaklarından emin olduğunu vurguladı.

‘BÖLGE ÜLKELERİYLE İLİŞKİLER KONUSUNDA ÜMİTLİYİZ’

Putin, Suudi Arabistan, Mısır ve Suriye de dahil olmak üzere Ortadoğu ülkeleriyle ilişkiler konusunda geleceğe ümitle baktıklarını söyledi.

Türkiye, İran, Suriye, İsrail, Suudi Arabistan ve Mısır gibi ülkelerle ilişkilerin geleceği konusunda ümitli olduklarını kaydeden Putin, “Bu ülkelerle ilişkiler dengeli bir karaktere sahip. Bunun, gelecekte bu ilişkileri geliştirmeye katkı sunacağından eminim” dedi.

‘TRUMP’LA KİŞİSEL İLİŞKİM YOK’

Putin oturumda ABD Başkanı Donald Trump’a yaklaşımını da anlattı.

Putin, “Trump’la kişisel ilişkim yok. Sadece bir kez buluştuk. İki ülkenin çıkarlarını ilgilendiren çeşitli konuları birkaç kez telefonda konuştuk” diye konuştu. Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR