Rusya Savunma Bakanı Şoygu’dan Batı’ya: Ilımlı muhalifleri teröristlerden ayırın

23.08.2017 14:35

Kişi Okumuş

0 Yorum

Rusya Savunma Bakanı Şoygu’dan Batı’ya: Ilımlı muhalifleri teröristlerden ayırın

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Batı’dan ılımlı muhalefeti teröristlerden ayırmasını ve hepsine birden yardım yapmaya son vermesini istedi. Şoygu ‘Batılı partnerlerin teröristleri bir ülkeden diğerine konuşlandırmanın sonsuza dek devam edemeyeceğini anlaması gerektiğini’ söyledi.

Moskova bölgesindeki Kubinka’da düzenlenen Uluslarası Askeri Teknik Forumu Army-2017’de Lübnanlı mevkidaşı Yakub Sarraf’la bir araya gelen Şoygu, “Biz de, siz de, teröristleri bir ülkeden diğerine konuşlandırmanın sonsuza dek sürmeyeceğini anlıyoruz. Batılı partnerlerimizin de bunu anlamasını ve artık ılımlı muhalifleri teröristlerden ayırmasını, teröristlere topyekün yardım etmemesini istiyoruz” dedi.

Suriye örneğini paylaşan Şoygu, ılımlı muhaliflerin teröristlerden ayrılması ve gerilimi azaltma bölgeleri kurulmasıyla birlikte bu ülkede çatışmaların son bulduğunu ve terörle mücadeleye yoğunlaşıldığını ifade etti.

‘RUSYA VE LÜBNAN’IN İSTİŞARE EDECEĞİ ÇOK KONU VAR’

Suriye’deki gerilimi azaltma bölgelerinden birinin Lübnan sınırında olduğunu da anımsatan Rusya Savunma Bakanı, Lübnanlı bazı birliklerin Suriye topraklarında terörle mücadele faaliyetlerine katıldığını anımsatarak Rusya ve Lübnan’ın istişare edeceği birçok konu olduğunun altını çizdi.

‘IŞİD’LE MÜCADELEYE YARDIM KONUSU ELE ALINDI’

Öte yandan Lübnan heyetinin sözcüsü Sputnik’e yaptığı açıklamada, Şoygu ve Sarraf’ın Rusya’nın IŞİD’le mücadeleye vereceği yardımın ele alındığını belirtti.

Sözcü, bu konuda henüz bir karar alınmadığını, gelecek toplantılarda istişarelerin süreceğini kaydetti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz