Suriye görüşmelerinin 8. turu bir ay içinde başlayacak

28.09.2017 07:20

378 Kişi Okumuş

0 Yorum

Suriye görüşmelerinin 8. turu bir ay içinde başlayacak

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, İsviçre’nin Cenevre kentindeki Suriye görüşmelerinin 8. turuna bu ayın sonu ya da kasım ayı başından itibaren başlanmasının planlandığını açıkladı.

Mistura, BM Güvenlik Konseyinde üye ülkelere Suriye’deki son gelişmelere ilişkin bilgi verdi.

Astana görüşmeleri sonucu dört “çatışmasızlık bölgesi” oluşturulduğunu belirten Mistura, buna karşın devam eden çatışmalar nedeniyle durumun hala kırılgan olduğunu vurguladı.

Çatışmasızlık bölgelerinin Suriye’nin fiilen bölünmesine neden olmaması, ülkenin birliği ve toprak bütünlüğünün tamamen korunması yönünde genel bir uzlaşının hakim olduğuna değinen Mistura, “Cenevre’deki Suriye görüşmelerinin 8. turunu bir ay içinde, ekim ayının sonu ya da kasım ayının başı gibi başlatmayı planlıyorum” dedi.

Taraflara, görüşmelere “ön koşulsuz” katılmaları çağrısında bulunan Mistura, “hükümetin muhalefetle samimi bir şekilde müzakere etme sorumluluğu” bulunduğunu, muhalefetin ise “görüşmelere ortak bir platformda tek bir ses olarak katılacağı sinyali vermesi sorumluluğunu taşıdığını” söyledi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz