Suudi Rejim Şii Bölgesi El Avamiye’ye Baskı ve Saldırılarını Arttırdı

10.07.2017 11:55

546 Kişi Okumuş

0 Yorum

Suudi Rejim Şii Bölgesi El Avamiye’ye Baskı ve Saldırılarını Arttırdı

Suudi Arabistan’ın Özel Kuvvetleri dün akşam saatlerinde zırhlı araçlarla “El Avamiye” ilçesindeki “Şukrullah” ve “El-Cemime” mahallesine saldırdı.

“El Enba” sitesinde yer alan habere göre, Al Suud rejiminin Suudi Arabistan’da Şiilerin yoğunlukla yaşadığı El Katif ilinin “El-Avamiye” ilçesine yönelik gerçekleştirdiği baskı ve saldırı yoğun bir şekilde devam ediyor.

Dün akşam saatlerinde Suudi Arabistan’nın Özel Kuvvetleri’nin zırhlı araçlarla “El Avamiye” bölgesindeki “Şukrullah” ve “El-Cemime” mahallesine saldırarak rastgele ateş açtığı belirtildi. Düzenlenen saldırılar sonucu iki sivil yaralanırken bölgedeki ticari binalarda da büyük çaplı hasar meydana geldi.

Suudi Arabistan yönetimi iki aydan beri “El-Avamiye” kentinde bulunan tarihi bir mahalleyi tahrip etmek gerekçesiyle bu bölgede yaşayan sivilleri baskı altında tutuyor.

Suudi askerleri ayrıca El-Avamiye halkını mecburi göçe zorlayarak evlerini terk etmelerini istemekte. Suudi rejiminin halkı bölgeden çıkararak bölgedeki tüm okullar, camiler, yerleşim bölgeleri ve hastaneleri yıkmayı hedeflemekte. Polis ayrıca El-Avamiye şehrinde çöp atıklarının toplanmasına engel olmakta ve şehrin pislik içinde yaşanmaz vaziyete gelmesini sağlamaya çalışmaktadır.

Ayrıca El-Avamiye şehrinden ulaşan bilgilere göre, Suudi askerleri bu şehirdeki savunmasız halka karşı uluslararası yasak silahlar kullanıyor.

Suudi rejiminin sözkonusu  bölgeye yönelik saldırılarında  bu zamana kadar çok sayıda sivil şehit olurken bir çoğu da yaralandı ve bazılarından ise haber alınamadı.

Suudi Arabistan’ın doğu vilayetleri arasındaki El-Avamiye, Şii nüfusu nedeniyle devamlı olarak Riyad’ın baskılarına maruz kalıyor.

RASTHABER

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz