Tahran ve Ankara’nın Terörizme Karşı Ortak Mücadeleleri Bölgenin İstikrarı İçin Çok Önemlidir

10.09.2017 10:58

389 Kişi Okumuş

0 Yorum

Tahran ve Ankara’nın Terörizme Karşı Ortak Mücadeleleri Bölgenin İstikrarı İçin Çok Önemlidir

Astana’ya giden Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ruhani bir görüşme gerçekleştirdiler.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmede; İran ve Türkiye’nin potansiyellerini dikkate alarak özellikle ekonomik ilişkilerde bir atılım oluşturulmalıdır. İran ve Türk yetkililerinin iki taraflı ilişkilerin genişletilmesinde iradesi vardır ve özellikler İran’a karşı olan ambargoların kalkmasından sonra iki ülke arasında olan ilişkiler için münasip bir ortam oluşmuştur.

Ruhani; iki ülke arasında 30 milyar dolarlık yıllık ticareti hedeflediklerini söyleyerek bu hedefe ulaşmak için iki ülke arasında bankaların işbirliği şarttır. İran ve Türkiye bölgenin iki büyük ve etkili ülkeleridirler ve bu iki ülkenin çeşitli alanlarda özellikle terörizme karşı mücadelede bölgenin istikrarının sağlanmasında etkisi olacaktır. Ümit ediyoruz ki İran ve Türkiye’nin işbirliği Rusya ile beraber en kısa zamanda Suriye’de istikrarın ve güvenliğin sağlanmasına neden olsun.

Ruhani; her iki ülke komşularının sınırlarının ve toprak bütünlüklerinin korunmasından yanadırlar. Bölge ülkelerinin sınırlarında her türlü değişiklik büyük krizlere neden olup, halkların çıkarlarına terstir.

İran İslam Cumhurbaşkanı; İran, Türkiye ve başka Müslüman ülkeler Myanmar Müslümanlarına insani yardımda bulunmalıdırlar ve uluslararası arenada Myanmar Devletine siyasi baskı uygulayarak Müslümanlara karşı şiddetin kullanılması durdurulmalıdır.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ise; İran ve Türkiye’nin ilişkilerinde bir sıçrama oluşturulması gerekliliğini vurgulayarak, iki ülkenin bankalarının özellikle merkezi bankalarının ilişkiye girip ticaret alanında olan engellerin yok edilmesi için gerekli çalışmaları yapması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, İran ve Türkiye’nin terörizme karşı mücadelede birliğinin çok önemli olarak nitelendirip; iki ülkenin terörizme karşı ortak mücadelesi bölgenin istikrarında çok önem arz etmektedir. Tahran ve Ankara bu alanda ortak adımlar atmalıdırlar.

Erdoğan; Suriye’de son yıllardaki çatışmalar, sorun çözümünün askeri yollarla değil diplomasi yoluyla olması gerektiğini göstermiştir. Suriye bölgede medeniyetin beşiğidir ve yabancı güçlerin Suriye’yi kendi çıkarları uğruna bölmelerine izin verilmemelidir.

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz