The American Conservative: Zelenskiy, ABD’yi nükleer felaketin eşiğine sürüklüyor

12.10.2022 16:17

243 Kişi Okumuş

0 Yorum

The American Conservative: Zelenskiy, ABD’yi nükleer felaketin eşiğine sürüklüyor
Ukrayna Devlet Başkanı’nın Banderistler ve neo-Nazi Azov Taburu ile işbirliği yapan bir milliyetçi olduğu ve Batılı destekçilerinin sunmak istediğinin tersine liberalizmle alakasının bulunmadığını yazan The American Conservative, Zelenskiy’in davasının ‘ABD’nin çıkarına olmadığı ve ABD’yi nükleer savaşın eşiğine sürüklediği’ uyarısını yaptı.
ABD’nin düşünce dergisi The American Conservative’de yayımlanan Rod Dreher imzalı makalede Ukrayna Devlet Bakanı Vladimir Zelenskiy’in ABD’yi ‘nükleer felaketin eşiğine sürüklediği’ uyarısı yapılarak “O, ülkesinin çıkarları için çalışan Ukraynalı bir ulusal kahraman. Ama bunlar Amerika’nın çıkarına değil” görüşü dile getirildi.
“Zelenskiy’nin yaptığı şeyi neden yaptığını anlıyorum. Ulusu Rusya’ya karşı canı için savaşıyor. ABD ve Avrupa’yı Ukrayna’nın savunmasına azami ölçüde bağlı kalmaya çekmek onun çıkarına. Ama kesinlikle bizim çıkarımıza değil, özellikle de en üst düzey yetkili olan ABD Başkanı Joe Biden’ın perşembe günü belirttiği gibi Armageddon’a doğru ilerlerken” diyen Rod Dreher, Newsweek dergisinde Josh Hammer’ın “ABD’nin tam da şimdi Ukrayna’da rota değiştirmesi lazım” başlığı altında Zelenskiy ve Biden’a sert eleştiriler yönelten köşe yazısından alıntı yaptı.
Hammer da ‘Rusya’ya bağlanan Kırım ve son olarak Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporojye’nin zaten aidiyeti tartışmalı topraklar olmasına rağmen, Biden yönetimi ve daha geniş anlamda ‘liberal Batı demokrasisi’ türleri tarafından Ukrayna ve ‘Batı”nın bütünlüğü için varoluşsal açıdan çok önemliymiş ve yeniden ele geçirilmelerinin NATO ile Rusya arasındaki açık nükleer savaş dahil her türlü askeri, ekonomik ve insani bedele değermiş gibi gösterildiğini’ belirtti.
‘ABD’li Gallup’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırım’a ilk yürüdüğü yıl olan 2014’te yaptığı anketin Kırımlıların yüzde 73.9’unun Rusya’nın bir parçası olmanın kendi hayatlarını ve ailelerinin hayatlarını iyileştireceğini düşündüğünü gösterdiğini’ hatırlatan Hammer, Donbas’ın Lugansk ve Donetsk gibi çeşitli yerleşim bölgelerinin etnik Ukraynalı ve etnik Rus nüfus arasında büyük ölçüde yarı yarıya bölünmüş durumda olduğunu dile getirerek ekledi:
“Mümkün olduğunca açık konuşalım: Ortalama Amerikan vatandaşı, Doğu Ukrayna’da etnik olarak bölünmüş, stratejik olarak önemsiz, tarihsel olarak tartışmalı bir ya da iki Slav alt bölgesinin nihayetinde Kiev’den mi yoksa Moskova’dan mı emir aldığını umursamıyor ve umursamamalı.”
Dreher, “Amin! Rusların Kırım’ı ve geçmişteki oylama modellerine göre zaten daha çok Rusya’ya eğilimli olan Ukrayna’nın doğu ucunu almasına izin verin ve barış olsun” diye ekledi ve Elon Musk’ın bu bölgelerin 2012 seçimlerinde Rusya yanlısı partiye oy verdiğine dair grafik paylaşımını ilave etti.
“Ukrayna cesurca savaştı ve birkaç günden fazla dayanması beklenmezken Rusları geri püskürttü. Zelenskiy, Ukrayna tarihine kuvvetli Batılı müttefikleri davaya katma yeteneği olan güçlü, hatta kahraman bir lider olarak geçecek. Ancak Zelenskiy maksimalizmi son kullanma tarihine ulaştı” görüşünü dile getiren Dreher, “Egemen sınıfın Zelensky ve davası için ayılıp bayıldığını görmek son derece sinir bozucu…Yönetici sınıfımız, Irak’ta (kitle imha silahı yalanlarının baş kaynağı) Ahmed Çelebi’ye yaptığı gibi, kendi umutlarını ve hayallerini Zelenski’ye yansıtmaya bağlı ve kararlı görünüyor” diye devam etti. Bu kez David Brooks’un The New York Times’daki ‘Ukrayna fikrinin zaferi’ başlıklı makalesinden alıntı yaptı.
Brooks “Ukrayna’daki savaş sadece askeri değil, aynı zamanda entelektüel bir olaydır” iddiasında bulunarak ‘Ukraynalıların savaşmasını ve Batılıların onları desteklemesini sağlayan fikrin aslında birbirine sıkışmış iki fikirden oluştuğu, birincisinin ‘demokrasi, bireysel haysiyet ve kurallara dayalı uluslararası düzeni destekleyen liberalizm, ikincisinin milliyetçilik olduğunu’ dile getirdi.
Dreher, “Elbette her Ukraynalı gibi Zelenskiy de milliyetçilik için savaşıyor. Ama liberalizm? Yok canım? 11 siyasi partiyi yasaklayan Zelenskiy liberal mi? 2021’de -savaş patlak vermeden bir yıl önce- Zelenskiy, Rus yanlısı medya kuruluşlarını yasakladı. Liberal mi?” itirazını yükselterek şöyle devam etti:
“Zelenskiy, Ukrayna kimliğini güçlendirmek için Rusça okul eğitimini kısıtlayan yasalar çıkardı. Ayrıca diğer dillerdeki eğitimi de kısıtlıyor. Macarların başından beri ona soğuk davranmasının bir nedeni de bu: Ukrayna’nın batı ucunda yaşayan etnik Macarlara, çocuklarını kendi dillerinde eğitmek için çok sınırlı hakları olduğu söyleniyor. Bu mu liberal?”
Zelenskiy, 2. Dünya Savaşı döneminin Ukraynalı milliyetçi, faşist, Yahudi aleyhtarı ve Nazi işbirlikçisi lideri Stepan Bandera’nın hayranları ve Ukraynalı neo-Nazi Azak Taburu ile barış yapıp onları güçlendirdi… Banderistler ve Azak Taburu dururken, Zelenskiy ve Ukraynalıların liberalizm için savaştığı söyleminde dikkatli olmak gerekmez mi?”
“2021’de -yine savaştan önce- Pandora Belgeleri ifşası, Zelenskiy’nin yolsuzlukla mücadele platformunda kampanya yürütmesine rağmen, eş dostlarının yaptığı gibi denizaşırı banka hesaplarında saklanan bir servete sahip olduğunu ortaya çıkardı. Eski Sovyet bloğunda yaşamaktan öğreneceğiniz bir şey, siyasetin her yönden ağır bir şekilde yozlaşmış olduğudur. En hafif tabirle bu üzücü, ama dünyanın bu bölgesinde bunu böyle yapıyorlar. Zelenskiy diğerlerinden farklı değil. Peki, onu bir liberal olduğu için kutlamayı gerçekten istiyor muyuz?”
“Batılı destekçilerinin eşcinsel evlilik haklarını vermesi için yaptığı büyük baskıya yanıt olarak, Zelenskiy, eşcinsel birliktelikleri yasallaştırmayı değerlendireceğini söyledi. Bu, neredeyse kesinlikle Batılı liberalleri yumuşatmayı amaçlayan bir propaganda. 2013’te Ukraynalıların yüzde 79’u eşcinsel evliliğe karşı çıktı. Bu sayı, son 10 yılda çok fazla düşmüş olamaz. Zelensky özel olarak ne düşünürse düşünsün, Ukrayna’ya yakında eşcinsel evlilik gelmiyor, çünkü Ukraynalılar Batılı liberaller değil.”
“Yani David Brooks ‘Ukrayna’nın kararlılığı, otoriter bir tehdit karşısında liberal milliyetçiliğin ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor. Liberal milliyetçiliğin nasıl bir toplumu harekete geçirebileceği ve ona fantastik başarılar için ilham verebileceğini gösteriyor’ diye yazdığında… bence kendi görmek istediğini Zelenskiy’ye yansıtıyor. Ukrayna’nın kararlılığı milliyetçiliğin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Liberalizmin bununla hiçbir ilgisi yokr. Mariupol’u savunan Azak Taburu inanılmaz bir cesaretle savaştı. Onlar faşisttir. Her iki şey de doğrudur.”
“Brooks’un köşe yazısı bir zamanlar Amerikalı bir diplomatın bana söylediği bir şeyi akla getiriyor: Amerikalılar bu bölgeye geliyorlar ve memleketlerindeki siyasi görüşlerine göre ne görmek istiyorlarsa onu görüyorlar. Bu, dünyanın bu bölgesinde siyasete baktığımda aklımda tutmaya çalıştığım bir şey.”
Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile hükümetini beğendiğini, bazı genel yönlerden yaklaşımlarının Amerikan muhafazakarları için model olduğunu düşündüğünü hatırlatan Dreher, “Ama Orban’ı bir tür aziz olarak görmüyorum ve Macar muhafazakarlığının Amerikan muhafazakarlığıyla aynı olduğuna veya olması gerektiğine inanmıyorum. Macar halkının karakteri, Amerikan karakterinden oldukça farklıdır…Mesele şu ki, ABD’de olmasını istediğim türden şeyleri ona yansıtmaya direnerek Orban’ı değerlendirmeye çalışıyorum. Eminim yetersiz kalıyorum ama deniyorum” diye ekledi.
‘Önceki ABD Başkanı Donald Trump’ın Avrupalı hayranlarının da genellikle onun olmasını istedikleri adam üzerinden Trump’ın idealize edilmiş bir versiyonunu yarattığını’ aktaran Dreher, yazısını şöyle noktaladı:
“Ancak ne Viktor Orban ne de Donald Trump, ABD’yi nükleer olmaya yaklaşan bir savaşa sürüklemeye çalışıyor… Ülkemizi seven biz Amerikalılar, o Ukraynalı vatanseverin bizi nükleer savaşın eşiğine getirmesine izin vermemeliyiz.”
Sputnik
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz