Türkiye ile İran cumhurbaşkanları görüştü

31.08.2017 18:31

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye ile İran cumhurbaşkanları görüştü

Parstoday’in haberi şöyle:

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde iki ülkenin bölgesel sorunların çözümü için istişare ve işbirliğinin güçlendirilmesine vurgu yaptı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü.
Türkiye devleti ve milletinin mübarek Kurban bayramını tebrik eden Ruhani, yeni kurduğu 12. hükümetinin iradesinin kardeş ve komşu ülke olanTürkiye ile yakın ilişkilerini geliştirmekten yana olduğunu belirtti.
Cumhurbaşkanı Ruhani, son aylarda iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin iyi yönde ilerlediğini olumlu karşılayarak, “Münasebetlerimizde temel değişiklikler ve hareketliliklere tanık oluyoruz. Dolayısıyla iki ülke arasındaki işbirliği genişleterek ilişkilerin gelişmesini hızlandırabiliriz” ifadesini kullandı.
Bölgesel sonrunların ortadan kaldırılması yönünde Tahran-Ankara arasında düzenli olarak istişare görüşmelerin yapılması gerektiğinin altını çizen Ruhani, “Bugün iki ülke, her zamankinden daha fazla, bölgenin istikrarı ve güvenliğine katkıda bulunmak için rol oynamalı” değerlendirmesini yaptı.
Hasan Ruhani, Irak ve Suriye’de güvenliğin tam olarak sağlanmadığına dikkati çekerek, “İran ile Türkiye bölgenin iki büyük gücü olarak coğrafiyamızda güvenlik ve istikrarın tesisi için elinden geleni yapmalı” açıklamasını yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bu görüşmede mevkidaşı Ruhani’nin Kurban Bayramı’nı kutladı. Erdoğan, “Eminim Ankara ile Tahran’ın yakın işbirliği yeni hükümetin döneminde de iyi bir şekilde devam edecektir” şeklinde konuştu.
Türkiye Cumhurbaşkanı İran ile siyasi ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini istediklerine temasla, İran-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin kurulması ve iki ülke yetkilileri arasındaki görüşmelerin Tahran-Ankara ilişkilerinin her alanda gelişmesi ve güçlenmesinde olumlu etki bıraktığını kaydetti.
Erdoğan ayrıca Myanmar’daki Müslümanlar’a yapılan zulümden dolayı üzüntülerini dile getirerek, İran ve Türkiye’nin bölgedeki sorunların çözümü için işbirliği ve dayanışmasını oldukça önmeli niteledi.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz