Türkiye İle Suriye ve Irak’ın Toprak Bütünlüğünün Korunması Konusunda Ortak Görüşe Sahibiz

06.09.2017 18:16

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye İle Suriye ve Irak’ın Toprak Bütünlüğünün Korunması Konusunda Ortak Görüşe Sahibiz

İran Dışişleri Bakanı, el Meyadin kanalına verdiği demeçte bölge konularını değerlendirdi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif; 3 yıl işgalin ardından Deyrezor’da IŞİD kuşatmasının kırılmasını Suriye halkına tebrik ederek, bu başarının, terörizm ve radikalizme karşı kazanılan önemli bir zafer olduğunu belirtti.

İran’ın bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması için tüm komşuları ile işbirliğine hazır olduğunu belirten Zarif, tüm bölge ülkelerin terörizm sorunu ile karşı karşıya olduğuna işaretle, bu yüzden İran’ın mezhep ayırımı yapmadan bölge ülkelerine destek verdiğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı ayrıca Myanmar Müslümanlarının krizine de değinerek bu konuda Türkiye ve Endonezyalı mevkidaşları ile görüştüğünü söyledi.

Zarif, İran-Türkiye ilişkileri konusunda da şu ifadelerde bulundu: Türkiye ile karşılıklı ilişkiler epey önemlidir ve Suriye ile bazı bölgesel dosyalarda ortaya çıkan anlaşmazlıklara rağmen iki ülke arasında birçok ortak noktanın var olduğundan bahsedebiliriz.

Türkiye’nin Beşar Esad’ın Suriye’de iktidarda kalmasını kabul edeceğine ilişkin, Dışişleri Bakanı, “Bunu onlara sormanız lazım ancak bana göre; günümüzde artık küresel toplum bu konunun Suriye halkının gerçek isteği olduğunun farkına varmıştır ve biz de bu doğrultuda kendi isteğimizi zorla kabullendirmek yerine halkın iradesine saygı duymalıyız. Biz, diyalog yolunu kolaylaştırmalıyız” dedi.

İran Genelkurmay Başkanı’nın Türkiye’ye yaptığı ziyaretini de değerlendiren Zarif, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu ziyaret, bölgesel konuları kapsayan karşılıklı görüşmeler çerçevesinde gerçekleşti. Tabii ki İran ile Türkiye birçok konu üzerinde ortak fikirlere sahip. Terör konusu da bunlardan biridir, zira bize göre, Türkiye’deki terör olayları İran’ın güvenliği üzerinde de etkili olmuştur. Bunlara ilave olarak, iki taraf Suriye ile Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması üzerinde ortak görüşleri paylaşıyor.

Zarif, Arabistan ile işbirliği ihtimali üzerine kendisine yöneltilen soruya da İran’ın, Arabistan’ın da aralarında olduğu Müslüman ülkelerle her zaman işbirliğine hazır olduğunu belirtti.

Yemen halkına yönelik devam eden savaşın akıldışı bir hareket olduğuna değinen Zarif; Arabistan, BAE ve bu savaşa katılan diğer ülkelerin, hedeflerinden hiç birine ulaşamadıklarını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı; Filistin meselesinin İslam ümmetinin karşı karşıya olduğu en büyük sorun olduğunu da belirterek, tüm Müslüman ülkelerin Filistin ekseni etrafında toplanmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz