Türkiye ve Arabistan Çatışmaya Girebilir

29.09.2018 13:02

1.135 Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye ve Arabistan Çatışmaya Girebilir

Rusya merkezli Nezavisimaya Gazeta yazarı Igor Sobotin ‘Türkiye, Suudi Arabistan’la çatışmaya giriyor’ başlıklı makalesinde Türkiye ile Suudi Arabistan’ın Suriye’nin Kuzeyi üzerinden ciddi fikir ayrılığı yaşadığını belirtti.

Rusya merkezli Nezavisimaya Gazeta yazarı Igor Sobotin ‘Türkiye, Suudi Arabistan’la çatışmaya giriyor’ başlıklı makalesinde Türkiye ile Suudi Arabistan’ın Suriye’nin Kuzeyi üzerinden ciddi fikir ayrılığı  yaşadığını belirtti.

Türkiye, Nüfuz alanını Kürt silahlı grupların kontrol ettiği alana genişletmek istiyor. BM Genel Kurulu toplantısına katılmak için New York’a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan bu çerçevede açıklamalar yaptı. Erdoğan, Türklerin kurduğu vakfın düzenlediği akşam yemeğinde yaptığı toplantıda, ‘İnşaallah, yakın gelecekte güvenli bölgelerin sayısını Fırat’ın doğusuna doğru genişleteceğiz’ dedi.

Igor Sobotin, makalesinde Türk bir uzmanın görüşlerine de yer verdi. Türk uzman, Amerika’nın varlığı nedeniyle Fırat’ın doğusunu tamamen teslim edeceğini düşünmediğini aktardı.

Türk uzman, Igor Sobotin’e, Fırat’ın doğusunun askeri ve jeopolitik bakımdan Amerika için stratejik bir öneme sahip olduğunu, Amerika’nın, Türkiye’nin   Fırat’ın doğu sınırlarına kadar yakınlaşması konusunda tavizkar davrandığını belirtti.

Igor Sobotin, Türkiye askerinin Fırat’ın doğusuna doğru yönelmesi; Amerika’nın yanı sıra Türkiye’yi Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile de karşı karşıya getirebileceğinin altını çiziyor.

Igor Sobotin makalesinde şu ifadelere yer veriyor: “Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Fırat’ın doğusunda varlıklarını güçlendirmekte hiçbir zaman istekli olmadılar. Fakat, Eylül ayında, Suudi Arabistan istihbarat elemanları Fırat’ın doğusuna giderek, Arap aşiretlerle görüştü. Suudi Arabistan istihbaratı üyeleri, Arap aşiretlerine Suriye Demokratik Güçleri’nin otoritesini kabul etmelerini, kabul etmeleri halinde ekonomik yardımda bulunacaklarını söylediler.”

Nezavisimaya Gazeta yazarı  Igor Sobotin makalesini şu tespitle tamamlıyor: “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, Suriye’deki askeri varlığını azaltma niyetinde ise,  Kürt örgütlerin kontrolündeki alanlarda Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin etkisinin güçleneceği muhtemel senaryolar içerisinde yer alıyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR