Türkiye’de 12 yıl görev yapan Özbek Büyükelçi Kadirov: Bundan sonra daha büyük adımlar atılacak

29.08.2017 15:25

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye’de 12 yıl görev yapan Özbek Büyükelçi Kadirov: Bundan sonra daha büyük adımlar atılacak

Türkiye’deki 12 yıllık görev süresi sona eren Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov, ülkeden ayrılmadan önce ikili ilişkileri Sputnik’e değerlendirdi. Kadirov “Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev önümüzdeki aylarda Türkiye’ye gelecek. İkili ilişkilerde daha büyük adımlar atılacak” dedi.

Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov, Türkiye’deki 12 yıllık büyükelçilik sürecinin ardından görevini, Özbekistan Dışişleri Bakanlığı Rusya ve BDT Ülkeleriyle İş Birliği Genel Müdürü Alişer Azamhocayev’a teslim ediyor. Türkiye’den ayrılmadan önce son röportajını Sputnik’e veren Kadirov, Türkiye ve Özbekistan ilişkilerini pek çok boyutuyla değerlendirdi.Türkiye-Özbekistan ilişkilerinin bozulmayacağına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kasım 2016’da gerçekleştirdiği ziyaretin ilişkilerin sağlamlığını pekiştirdiğine işaret eden Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov “Kasım 2016 yılında Sayın Erdoğan Semerkant ziyaretini yaptı. Bu ziyaret, hem bizler hem de Özbek halkı için büyük önem teşkil etti” dedi.

Özbekistan’ı 27 yıl yöneten ülkenin birinci Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un 2016 yılı Eylül ayında hayatını kaybetmesinin ardından cumhurbaşkanı seçilen Şevket Mirziyoyev ile Erdoğan’ın olumlu bir ilişki kurduğuna işaret eden Kadirov “Yeni Cumhurbaşkanımız, Sayın Erdoğan ile konuşmuş ve birbirlerini iyi tanımışlar. Bu da Özbekistan ile Türkiye arasında yeni bir sayfa açtı. Bundan böyle Türkiye ile Özbekistan arasında sadece dostluk değil aynı zamanda kardeşlik köprüsü de büyüyecektir” dedi.

‘ÖZBEKİSTAN CUMHURBAŞKANI ANKARA’YI ZİYARET EDECEK’

Son altı ay içerisinde bir çok Türk yetkilinin Özbekistan’a yaptığı ziyaretlerin de ikili ilişkilerin sağlamlığına işaret ettiğine değinen Kadirov “Yarım yıl içerisinde Özbekistan’a yapılmış o kadar çok ziyaret var ki; (Dışişleri Bakanı) Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, (eski Başbakan Yardımcısı) Sayın Tuğrul Türkeş, Sayın Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve (Kültür ve Turizm Bakanı) Sayın Nabi Avcı da Özbekistan’a ziyarette bulunmuştur. Bu ziyaretler çok önemli” ifadelerini kullandı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in de önümüzdeki aylarda Türkiye’ye ziyarette bulunacağı bilgisini paylaşan Kadirov “Sanıyorum ki sonbaharda Özbekistan Cumhurbaşkanı da Ankara’yı ziyaret edecek. Bundan sonra da büyük büyük adımlar atılacaktır” diye ekledi.

Türkiye ve Özbekistan arasındaki ticari ilişkilerin artmasının gereğine işaret eden Kadirov “Beş yıldan fazla süredir Özbekistan’da yüzden fazla Türk şirketi faaliyet gösteriyor. Allah’a şükür bu yıl içerisinde iki defa iş forumu yaptık. Birincisi Şubat ayında İstanbul’da, ikincisi Mayıs ayında Taşkent’te yaptık. Bu organizasyonlar, İş adamları arasında da iş birliği kurmak için ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Bu iki toplantıda 130’dan fazla iş anlaşması imzalandı. Yıl sonuna kadar bunların neticesini alacağımıza inanıyorum” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN TERÖRLE MÜCADELESİ BARIŞA ÖNEMLİ KATKI SAĞLIYOR’

Teröre karşı bölge ülkelerinin iş birliği içerisinde olmasının önemli olduğunu söyleyen Kadirov “Ben şunu söylemek isterim ki biz barış politikası yürütmek istiyoruz. Biz bu politikaya komşu ülkelerimizden başladık ki yanımızda Kazakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Afganistan da var. Şahsi kanaatim tüm bölge ülkeleri olarak teröre karşı iş birliği içinde olmamız” dedi.

Türkiye’nin terörle mücadelesinin bölge ve dünya barışına önemli katkı sağladığına işaret eden Büyükelçi “Ben şahsen Türkiye’nin bu anlamda politikasını yüzde yüz destekliyorum. Eğer ben burada 12 yıldır çalışmıyor olsaydım bunu bu kadar net bir şekilde söyleyemezdim.Türkiye’nin barış politikası ve barışı korumak için ayrı ayrı teröristlere karşı etkin bir mücadele veriyor” ifadelerini kullandı.

Yaklaşan 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Türk halkına iyi dileklerini gönderen Kadirov “Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum. On iki yıl diplomatlar için uzun bir süredir. Allah razı olsun o kadar rahat çalıştım ki, bu ülkeyi hiçbir zaman unutmam” dedi. Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR