Venezüela hükümeti muhalefetle görüşmeyi kabul etti

13.09.2017 13:05

718 Kişi Okumuş

0 Yorum

Venezüela hükümeti muhalefetle görüşmeyi kabul etti

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetinin muhalefetle görüşmeye hazırlandığını açıkladı. Ülkede aylar süren protestoların ve can kayıplarının ardından muhalefet hükümetle diyaloğu reddediyordu.

Başkent Caracas’ta canlı yayınlanan kabine toplantısında konuşan Maduro “Diyaloğa geçmek için yeni öneriyi kabul ettiğimi ve bu diyaloğu başlattığımı duyurmak istiyorum” dedi.Venezüella muhalefeti ile hükümet arasındaki görüşmeler eski İspanya Başbakanı Jose Zapatero ile Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Danilo Medina’nın insiyatifi ile başlatıldı.

Maduro ” Zapatero ve Medina bu diyaloğun destekçisi olduğumu çok iyi biliyor” ifadelerini kullandı.

Muhalefetle yapılacak görüşmelerde kendisini temsil edecek ismin eski Devlet Başkanı Yardımcısı  Jorge Rodriguez olacağını belirten Maduro, Rodriguez’in ‘birkaç saat içinde’ Dominik Cumhuriyeti’ne gideceğini açıkladı.

‘SEMBOLİK JESTLER ZAMANI GEÇTİ’

Venezüella muhalefeti de bugün Domik Cumhuriyeti Devlet Başkanı ile deneme toplantısı yapacaklarını duyurdu.

Muhalefetin kurduğu ‘Demokratik Birlik Masası’ (MUD) açıklamasında bunun hükümetle resmi görüşmelere başlandığı anlamına gelmediğini vurgulayarak “Sembolik jestler zamanı geçti. Ciddi görüşmelere girmek için, biz, zaman kazanılmasını değil, ulusal sorunları çözmede gerçek isteğin gösterildiği acil eylem talep ediyoruz ” dendi.Ekonomik krizdeki Venezüella’da aylarca süren hükümet karşıtı eylemler 30 Temmuz’da Kurucu Meclis seçimleri ile şiddetlenmişti.

Ülkedeki eylemler ve yaşanan çatışmalarda iki taraftan en az 125 kişi hayatını kaybetmişti.

Muhalefet hükümetin ülkede istikrarı sağlamak için gerekli olduğunu savunduğu Kurucu Meclis’e şiddetle karşı çıkıyor.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR