‘ABD’nin teröristlere silah sevkiyatı hakkında bildiklerimiz buzdağının görünen kısmı’

10.10.2017 17:46

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘ABD’nin teröristlere silah sevkiyatı hakkında bildiklerimiz buzdağının görünen kısmı’

ABD’nin müttefikleri için gönderilen silahların Suriye’deki teröristlerin eline geçtiği yönündeki açıklamaları değerlendiren Rus siyaset bilimci Dmitriy Evstafyev, kamuoyuna yansıyan verilerin buzdağının görünen kısmı olduğunu belirtti.

ABD’nin Suriye’deki IŞİD ve Fetih el Şam (eski adıyla El Nusra Cephesi) militanlarına silah gönderdiğini söyleyen Suriyeli general Ali el Ali, “ABD’nin 5 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında 1.421 tır silah ve mühimmat sevk ettiğini biliyoruz. Bu silahlar, terörle mücadele için gönderilse de, IŞİD ve Fetih el Şam militanlarının eline geçti” ifadelerini kullandı.

‘ABD, TERÖRİSTLERİN ELİNE GEÇECEK SİLAHLARI ÖNCEDEN BELİRLİYOR’

Ali’nin sözlerini Sputnik için yorumlayan Evstafyev, “Burada hem bir strateji hem de bir keyfi uygulama söz konusu. ABD, uluslararası koalisyonun müttefiklerine yardım etmek için böyle bir sistem kurdu ve terör örgütlerinin eline geçecek silahları önceden belirliyor” dedi.

‘ABD’NİN TERÖRİSTLERE VERDİĞİ SİLAHLAR AFRİKA, ASYA VE AVRUPA’YA GİDEBİLİR’

Silah sevkiyatlarının çok kaotik bir şekilde ve siyasi motiflerle yapıldığını ve bu nedenle kime hangi silahların sevk edildiğinin tam olarak anlaşılmadığını kaydeden Evstafyev, bunun sonucu olarak Suriyeli muhaliflere gönderilen silahların önemli bölümünün Afrika, Asya ve Avrupa’ya gidebileceğinin altını çizdi.

Rus uzman, ABD tarafından Suriye’deki terör örgütlerine yapılan silah sevkiyatının belirli bir amaç doğrultusunda yapıldığını gösteren emareler bulunduğunu da söyledi.

‘ABD’NİN SİLAH SEVK EDECEĞİ KİMSE KALMAYACAK’

Kamuoyuna yansıyan verilerin buzdağının görünen kısmı olduğunu kaydeden Evstafyev şu ifadeleri kullandı: “Suriye ordusu Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin desteğiyle Suriye topraklarında ilerledikçe ve IŞİD’in sığınaklarını temizledikçe, Amerikan silahlarının teröristlerin eline geçtiğine dair daha fazla bulguya ulaşılıyor. Ancak Rusya ve Suriye’nin elde ettiği başarılar nedeniyle ABD önceden olduğu gibi silah sevkiyatı yapamayacak. Belki küçük partiler halinde silah sevkiyatı yapabilirler ancak kısa süre sonra ABD’nin büyük partiler halinde silah sevk edeceği kimse kalmayacak.”   Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR