Albay Ryan Dillon: IŞİD militanlarının Telafer’den çıkarılması zor olacak

10.08.2017 23:04

Kişi Okumuş

0 Yorum

Albay Ryan Dillon: IŞİD militanlarının Telafer’den çıkarılması zor olacak

ABD öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Ryan Dillon, Irak’ın Telafer kentinde 2 bin IŞİD militanının bulunduğunu ve örgütün oradan çıkarılmasının zor olacağını söyledi.

Albay Dillon, Bağdat’tan video konferans yöntemiyle bağlandığı ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı yapılan operasyonlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Musul’un IŞİD’den kurtarılmasıyla Irak’ta örgütün elinde son birkaç yer kaldığını aktaran Dillon, “Koalisyon Telafer’in içinde ve civarında 2 bin IŞİD savaşçısının bulunduğunu tahmin ediyor. IŞİD’i Irak’taki son kalelerinden birinden çıkarmanın zor olacağını düşünüyoruz” dedi.

IŞİD’den temizlenen bölgelerle ilgili bilgi veren Dillon, örgütün Musul’u kaybetmesi ve Rakka’yı da kaybediyor olması dolayısıyla büyük bir baskı altında olduğunu ve gelir kaynaklarının büyük kısmını kaybettiğini ifade etti.

Koalisyonun son 3 yılda IŞİD’e ait 30 bankayı vurduğu bilgisini paylaşan Dillon, Irak hükümetinin de bu süre zarfında IŞİD’e ait 90 bankanın küresel finans sistemiyle bağlantısını kestiğini kaydetti.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz