Aşiret kudurmuşluğu: Tuzhurmatu’da Kürdistan’a bağlanacak

02.09.2017 11:38

Kişi Okumuş

0 Yorum

Aşiret kudurmuşluğu: Tuzhurmatu’da Kürdistan’a bağlanacak

KYB Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Kosret Resul, Türkmen kenti Tuzhurmatu’nun Kürdistan’a bağlanacağını söyledi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Kosret Resul, çok tartışılacak yeni açıklamalar yaptı. Kosret Resul, Kurban Bayramı’nın birinci gününde Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Tuzhurmatu ilçesindeki peşmergeleri ziyaret etti ve peşmergenin kurtardığı bölgelerin Kürt bölgesel yönetimine bağlanacağını söyledi.

Peşmergenin bayramını kutladıktan sonra Irak bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rûdaw’a konuşan Resul, “Tartışmalı bölgelerde” bağımsızlık referandumuna yönelik hazırlıkların geldiği aşamaya ilişkin,“Kürdistan’ın tüm bölgelerinde referandum yapılması kararlaştırıldı. Peşmergenin bulunduğu ve peşmerge eliyle kurtarılan tüm bölgeler, Kürdistan Bölgesi’ne bağlanacak’’ ifadelerini kullandı.

Türkmen kenti olarak bilinen Kerkük il Meclisi’nin 25 Eylül’de yapılacak “Bağımsız Kürtdistan” referanduma katılma kararı alması sonrasında, Türkiye’den çok sert tepkiler gelmişti. Kerkük il Meclisi’nin kararı Türkmen ve Arap meclis üyeleri tarafından boykot edilmişti. Musul’un kuzeyi ve Kerkük’ün ardından, Kürt bölgesel yönetimi, Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Tuzhurmatu için de tansiyonu yükseltecek açıklamalar yapmayı sürdürdü.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Kerkük kararı sonrasında çok sert bir açıklama yaparak bunu “hıyanet” olarak değerlendirmişti.

Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz