Bayram Sohbeti: Kurbanınız kabûl olur mu?

01.09.2017 08:29

565 Kişi Okumuş

0 Yorum

Bayram Sohbeti: Kurbanınız kabûl olur mu?

Yakup Yaşlak (İlâhiyatçı)
yakupyaslak@gmail.com

İlk insan ve ilk Peygamber (Allah’ın selamı üzerine olsun)Hz. Âdem’i yaratıp dünyada belli ömür veren Allah, bir müddet sonra peygamberlik emanetlerini ve insanlık önderliği görevini oğlu Habil’e devretmesini emreder. Hz. Âdem insanlara örnek ve önder olarak Habil’i görevlendirir fakat diğer oğlu Kabil buna karşı çıkar(kendi lehine olmadığı için Allah’ın karşısına dikilir, tarihte Ayetler kendi lehine değilse onu değiştiren ya da kendine uygun bir tevil yolunu seçen; tevil yolu yoksa da teviller uyduran insanlar istemeyeceğiniz kadar çoktur.)

Habil Allah’a kurban adayalım der. Kabil buğday başakları getirir Habil de bir koç getirir. Gökyüzünden gelen bir hortum koçu alır, başaklar olduğu gibi kalır. Habil’in kurbanı kabul görmüş fakat Kabil’in kurbanı kabul görmemiştir. İşte tam burada Habil öyle bir kelime söyler ki, Yüce Allah insanlar uysun diye bunu Kur’an’a nakşeder. Nedir o cümle?

   “Hiç şüphesiz ki Allah takva sahiplerinin kurbanını kabul eder”

Bu ne demek bilir misin? Kurban konusunda takva ölçüsünü iyi tespit et. Kurbanı üçe böl denir. Hadislerin birçoğunda, aslına bakarsan bu bir uyarlama dilidir. Şöyle ki; kurbanın bir parçasını fakirlere, ihtiyaç sahiplerine diğer bölümünü komşu ve akrabalara, diğer bölümünü de ev halkına ayır. Allah senden hoşnut olsun. Aslında Allah bize şunu anlatıyor “Benim rızam hoşnutluğum üç parçadan oluşur fakirler yoksullar ihtiyaç sahipleri senden razı ise benim hoşnutluğumun üçte birini kazandın; komşular ve akrabalar razı ise üçte ikisini kazandın ve ev halkı da senden razı ise beni razı ettin” demektir. Ve bunun sadece herhangi bir hayvanın canını almakla da alakası yoktur. Bu rızayet bazen sunulan bir tebessümledir bazen bir yaşlının elinden tutmakladır, bazen zulme dur demekledir, bazen bir kediye bir kap mama vermekledir. Çünkü kestiklerimizin ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşmaz Allah’a ulaşan sizin takvanızdır. Yani onun rızasını kazanmak için gösterdiğiniz hassasiyettir.

Hac amellerinden olan ve Mina’da kesilmesi emrolunan kurban ibadetin bir bölümüdür. Mezheplere göre farklılık gösterse de Mina’da olmazsa olmazlardan sayılır (gücü olmayan üç gün orada yedi günde dönünce oruç tutar bu da kurban yerine geçer) Mina dışında varlığı yerinde olan kaçmasın, olmayan yanaşmasındır.

Aldın kestin ve… Sonrası? İşte sonrası önemli ne yapacaksın hadislerde söylendiği gibi üç hisseye mi böleceksin adil ve eşit, yoksa işe yaramaz bölümlerini dağıtıp etleri dolaba mı? Öyle yaparsan bil ki kurbanın Kabil kurbanı gibi yerde kalır Allah’a ulaşmaz.

Peygamberimiz kurbanı kestirdi ve onu dağıttırdı sonra hanımına sordu ne kaldı? Hanımı cevap verdi ya Resulallah sadece bir kolu kaldı. Peygamberimiz hac suresinin otuz yedinci ayetini tilavet edip buyurdular: Hayır, hayır kolundan başka her şeyi kaldı.

Kurbanlarımızın Kalıcı olması ümidi ile Bayramın tüm insanlığa huzur ve memleketimize birlik, dirlik, bereket getirmesi ümidi ile iyi bayramlar, iyi cumalar…

İlgili Terimler :

YORUMLAR