Cuma Sohbetleri: Farkında mısınız?!

18.08.2017 00:48

638 Kişi Okumuş

0 Yorum

Cuma Sohbetleri: Farkında mısınız?!

Yakup Yaşlak (İlâhiyatçı)

yakupyaslak@gmail.com

“İnsan ideoloji olarak hangi görüş mensubu olursa olsun bilinçli olmalıdır”

Genel olarak her konuşmacı ömründe en azından bir defa değinmiştir bu konuya, her yazar en az bir defa okumanın önemine değinmiştir.

Okumak bilinç getirir. Sonra insan bu kazandığı bilinçle araştırmaya koyulur. Attığı her adımda bir şeylerin farkına varır. Fakat insan okuduklarını olduğu gibi kendisine ideoloji olarak alıyor ve okuduğu kavramları açıklamaları sorgulamıyorsa; o yazılar ve konular hedefini bulmamış demektir.

Hangi ideoloji hakkında okursan oku ancak önce o okuduklarını irdele ve bilinçli bir kabullenme ile tasdik et.

Kuranı Kerimin ilk inen ayeti Besmele ile birlikte “Oku”dur. Varlık âlemi bir kitaptır, oku…

İnsan bir kitaptır oku… Siyasi hareketleri, siyasi önderleri vs. vs.

Ancak okuyan insan aynı zamanda bir şeylerin farkına varıyorsa insanlık için, dünya için ve özelde memleketi ve halkı için hala umut var demektir.

Kim neyi neden yapıyor farkına var. Neyi neden söylüyor farkına var. Kur’an- ı Kerim bilinçsiz bir kabullenmeyi istemiyor. Motamot bir kabullenmeyi istemiyor.

Bu konuda Hz. Ali’nin “Önce Hakkı tanı, Hak ehlinin kim olduğunu bilirsin. Önce Batılı tanı, Batıl ehlinin kim olduğunu bilirsin” buyurmuştur. Hakkın kendi ölçüleri var. Hak kişilere göre değil kişiler Hakka göre değerlendirilir.

Yüce İslâm peygamberinin buyurduğunu da unutmamak lazım .”Ben sizler için iki güruhtan korkarım. Cahil abit ve konuşmasını beceren münafık. Birincisi cehaletini ibadeti ile örtmeye çalışır. İkincisi de içinde sakladığı asıl hedefini dili ile saklar”

İnsan her geçen asır da Kur’an-ı Kerim’i yeniden anlamaya çaba göstermelidir. Cehalet insanı sağır eder, kör eder ve düşünemez bir varlık haline dönüştürür. Doğrunun ve gerçeğin yanında yer almayan insan; her dönemde sağırdır, dilsizdir, kördür.

Saygı ve sevgiyle anmak gerekir; hiçbir şeyden korkmadan. Doğruları ve gerçekleri savunan ve dile getiren herkesi…

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz