Deyr ez Zor’un kurtuluşu, Suriye savaşının sonu mu?

06.09.2017 02:04

482 Kişi Okumuş

0 Yorum

Deyr ez Zor’un kurtuluşu, Suriye savaşının sonu mu?

Rus askeri uzmanlar, Suriye ordusunun Deyr ez Zor’daki IŞİD kuşatmasını kırmalarını değerlendirdi. Askeri uzman Tsıganok, bu operasyondan sonra Suriye’deki savaşın sona ereceğinden şüphe duyduğunu söylerken “Şiddet olayları 1-2 yıl daha meydana gelecek” dedi.

Moskova merkezli Askeri Tahminler Merkezi’nin Başkanı Anatoliy Tsıganok, “Deyr ez Zor, Suriye ordusu için zor bir hedef olacak. IŞİD’in en yetenekli ve iyi donanımlı birliklerinin orada yoğunlaştığı açık. Teröristlerin, kentin kontrol ettikleri mahallelerini kale haline getirdikleri konusunda şüphe edilmemeli. Ama aynı zamanda Suriye ordusu artık 2 yıl önce olduğu gibi değil. Uzmanlarımız bu süre içinde yaklaşık 20 tugay eğitti, onlara modern savaşı yürütmeyi öğretti. Halep’ten geçen ve kent içi savaş konusunda büyük deneyime sahip bu birlikteler şimdi de Deyr ez Zor’a saldıracak” dedi.‘ŞİDDET OLAYLARI 1-2 YIL DAHA MEYDANA GELECEK’

Deyr ez-Zor kurtarıldıktan sonra Suriye’deki savaşın sona ereceğinden şüphe duyduğunu dile getiren Tsıganok, “Ülkede, IŞİD sempatizanı olan Suriyelilerin sayısı az değil. Diğer terörist gruplar da var. Şiddet olayları 1-2 yıl daha meydana gelecek. Ancak gerilimi azaltma bölgelerinin oluşturulması ateşkesin tamamen mümkün bir şey olduğunu gösterdi” yorumunda bulundu.

‘PALMİRA’DA YAŞANAN TEKRARLANMAMALI’Deyr ez Zor alındıktan sonra rehavete kapılmaması ve militanların yoğunlaştığı diğer bölgelerin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen Rus askeri uzman Andrey Koşkin de bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Örneğin daha önce Palmira’da yaşananın benzeri tekrarlanmamalı. Suriye ordusu tüm dikkatini Halep’e verince 5 binden fazla militan bu kenti tekrar ele geçirmişti. Yani bugün her şeyin kolay olduğunu, hükümet ordusunun nokta koymaya hazır olduğunu söylemek doğru değil. Mücadeleye aktif olarak devam edilmeli, teröristler tüm yönlerde önlenmeli, militanların ılımlı muhalefetin bulunduğu yere sızma olasılığıyla ilgili zorlu taktkik sorunlar çözüme kavuşturulmalı.”

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR