Emperyalist Kafa: İran’ın Eylemlerine Müdahale Zamanı Geldi

18.02.2018 14:08

Kişi Okumuş

0 Yorum

Emperyalist Kafa: İran’ın Eylemlerine Müdahale Zamanı Geldi

Beyaz Sarayın Milli Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster, Münih’te düzenlenen güvenlik konferansının ikinci gününde ABD yetkililerinin İran karşıtı iddialarını tekrarladı.

İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer anlaşmaya göre, ABD’li yetkililerin İran’da yatırım yapılmasına karşı bir açıklamada bulunmaması gerektiğine rağmen, McMaster güvenlik konferansındaki konuşmasında; “İran’da yatırım yapmak, Devrim Muhafızlarına yatırım yapmak demektir. Rusya ve Çin dışında, Japonya, Güney Kore ve Almanya gibi ülkeler de İran’da yüksek miktarda yatırım yapan ülkeler arasında yer alıyor.” dedi.

İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer anlaşmasına değinen ABD’li yetkili açıklamasının devamında; “İran nükleer anlaşmasının ciddi bir şekilde zayıf olan noktalarını ele almanın ve aynı zaman da başta füze ve nükleer gelişimi olmak üzere İran’ın istikrarsızlaştırıcı yönünde olan eylemlerine odaklanmanın zamanı gelmiştir.” ifadesini kullandı.

Beyaz Saray Milli Güvenlik Danışmanı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İran Suriye’de, Yemen’de ve Irak’ta kendi taraftarlarından güçlü bir yapı oluşturuyor. Bu yapı söz konusu ülkelerin hükumetlerine karşı bile durabilir.

Bizim korkumuz bu yapıların İran’ın onlara güçlü silahlar göndermesi ile beraber git gide güçlenmesi, dolayısıyla İran’a karşı harekete geçmenin zamanının geldiğini düşünüyorum. İran rejimi, Mahan Air gibi Devrim Muhafızları ile bağlantılı olan ekonomik kurumların desteği ile bölgedeki çatışmaların büyümesine sebep oluyor.”

“Biz Suriye’yi İran’ın yardımcısı olarak biliyoruz ayrıca İsrail ve tüm bölgenin istikrarını tehdit etmek için sürekli füze güçlerini geliştirdiklerini görüyoruz.” diyen McMaster, konuşmalarının devamında; Suriye’de kimyasal silahların kullanıldığı iddiasını tekrarladı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR