Ezan – Bayrak – ABD Doları

24.08.2018 14:34

1.235 Kişi Okumuş

0 Yorum

Ezan – Bayrak – ABD Doları

Dr. Beşir Doster

besirdoster@tanyerihaber.com

Bayrak; bir ulusun onurunu, yüceliğini temsil eden en kutsal nesnedir. Toplumun en duyarlı olduğu anlarda, günlerde, dönemlerde cam – pencere, yer – gök bayrakla donanır. Önemli sportif gösterilerde genç – yaşlı, kadın – erkek taraftarlar yüzünü, gözünü bayrağının rengiyle boyar. Bayrağını temsil eden şapkalar, atkılar takar, tişörtler giyer. Asker, bayrak devir – teslim töreninde, nöbet değişiminde, acemi eğitiminden geçip, birliğine katılınca bayrağını öper, kanının son damlasını verinceye kadar onu koruyacağına and içer.

Bayrak üzerine binlerce şiir yazılmıştır. Ulusal kahramanların, ulusal değerlerin, ulusal simgelerin yüceliği anlatılmıştır hep, etkileyici biçimde. Onlardan biri de bir gönül ve vefa insanı, hukukçu, şair Mithat Cemal Kuntay’ındır. Şöyle:

“Düşmez yere haşa o bizim bayrağımızdır
Bir fecr olarak doğacaktır her bağımızdan
Ay yıldız o mazideki süstür emin ol
Atide güneşler doğacak her dağımızdan”.

Ezan; Müslümanları ibadete, Allah’ın huzuruna çağıran sesli bir davettir. Minareden okunur. Güzel bir ses, usulüne, makamına göre okursa, etkilidir. Her zaman değil, belirli zamanlarda okunur. Açık havada nutuk atan siyasetçi, tartışan kalabalık, şarkı söyleyen sanatçı ezan sesini duyunca susar, saygıyla ezanın bitmesini bekler. Paris’te okunan ezanı duyan Müslümanlar camiye koşar, Hintli, Malezyalı, Faslı, Tunuslu, Türk…

Dolar, ABD’nin ulusal para birimidir. ABD’nin askeri, siyasi, iktisadi, bilimsel, teknolojik gücünden dolayı dünyanın her tarafında geçerli olan bir matahtır. Ülkemizde de alınır, satılır. Düğünlerde, bazen aslı, bazen kopyaları gelinin, damadın, sünnet çocuğunun başından aşağı serpilir. Bazen keyfe gelenler dürüm dürüm yakarlar doları, davul zurna eşliğinde. Bazen de kıtır kıtır yırtılır, saçılır dans pistine, halay mekânına.

Geçtiğimiz günlerde Türk Lirası’nın, milli paramızın ABD doları karşısında değer kaybetmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan öfkeyle, “Ekonomimize yönelik saldırının doğrudan ezanımıza ve bayrağımıza yönelik saldırıdan farkı yoktur” dedi. Bize göre; teşbihte hata oldu.

Evvela, bir toplumun moral değerleri, siyasetin malzemesi yapılmamalıdır. AKP bunu hep yapıyor yıllardır. Kutsal inançları, yönetimin her alanında pervasızca kullandı. Öyle ki, giderek ülkemiz, geri kalmış bir Afrika ülkesine döndü, dönüştürüldü. Öncelikle siyasetin dili, siyasi sözcükler kullanılarak oluşur, olgunlaşır. Siyaset siyasetin kavramlarıyla tartışılır; inançlarla, kutsallarla değil.

Kaldı ki hedef ABD ise Türkiye’nin ABD ile sürtüşmekte olduğu bir yığın sorun var. Kudüs’ten Rahip Brunson’a, kolluk kuvvetlerinden Halk Bankası’na, silah alım satımından terör örgütlerine kadar aylar öncesinden tartışarak gerilim yaşıyoruz. Dahası, ABD’nin sorunu sadece bizimle değil. Çin’den İran’a, Kuzey Kore’den Rusya’ya kadar dalaşmadığı, sürtüşmediği ülke yok. Kendi ülkesinin yerleşik kurumlarıyla bile derin sorunlar yaşıyor ABD Başkanı Trump.

Bize göre; olayın asıl can alıcı yanı, bizzat ülkemizin, ekonomimizin kırılganlığıdır, zayıflığıdır. Zira üretip satarak para kazanacağımız milli ve yerli malımız yok. Sattığımızdan daha çok aldığımızdan, ürettiğimizden daha çok tükettiğimizden, borçlanarak darboğaza giren bir ekonomiye sahibiz. Üstüne üstlük ABD doları üzerinden borçlanarak bir yığın köprüler, havaalanları, şehir hastaneleri gibi ölü yatırımların bataklığına saplanmışız.

Sonuç olarak; güçlü devlet, mal üreten, mal satan devlettir. Dinin, inancın, mezhebin, etnik kökenin dolarla, rubleyle, yenle, manatla, avroyla ilgisi yoktur, olamaz.


Yazarın yazı arşivine ulaşmak için buraya tıklayınız…

İlgili Terimler :

YORUMLAR