İbadi: Musul’da IŞİD’le bağlantılı olduğu için yakalananların yarısı Türk

17.09.2017 22:51

402 Kişi Okumuş

0 Yorum

İbadi: Musul’da IŞİD’le bağlantılı olduğu için yakalananların yarısı Türk

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Başika Kampı’nın yakında boşaltılmasını istediklerini açıkladı. İbadi ayrıca IŞİD ile bağlantılı oldukları için Musul yakınlarındaki bir kampta tutulan bin 333 kişiden yaklaşık olarak yarısının Türkiye vatandaşı olduklarını ileri sürdü.

Associated Press’e konuşan Haydar el İbadi, daha önce Türkiye’yle yapılan görüşmelerde Musul’daki Başika Kampı’nın hemen boşaltılmasını istediğini, Türkiye’nin ise IŞİD yenildikten sonra kampı boşaltmak istediğini söyledi.IŞİD’in Ninova Bölgesi’nde yenildiğini hatırlatan İbadi, bu konuyu Türkiye’yle görüştüklerini açıkladı, “Çok kısa sürede konuyla ilgileneceklerine dair söz verdiler” dedi.

İbadi, Musul yakinlarında IŞİD’le bağlantılı oldukları düşünülen kadın ve çocukların kaldığı kampta bin 300 kişinin kaldığını, bunlardan yaklaşık 500’ünün Türkiye vatandaşı olduklarını belirtti.

Söz konusu kişilerin suçlu oldukları için değil, IŞİD mensuplarının eşi ya da çocuğu olmak gibi bağlantılarından dolayı tutulduklarını belirten İbadi, bu kişilerin geldikleri ülkelere geri dönebilmeleri için hükümetlerle görüştüklerini söyledi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz