Irak’tan Suriye’deki IŞİD mevzilerine hava saldırısı

17.09.2017 22:38

Kişi Okumuş

0 Yorum

Irak’tan Suriye’deki IŞİD mevzilerine hava saldırısı

Irak savaş uçaklarının, Suriye topraklarında terör örgütü DEAŞ’e ait mevzileri bombaladığı bildirildi.

Irak İçişleri Bakanlığı bünyesindeki İstihbarat ve Soruşturma Ajansına bağlı Es Sugur şubesinden yapılan yazılı açıklamada, “Irak savaş uçakları, Suriye topraklarında sınır yakınındaki El Meyadin bölgesinde IŞİD’e ait 6 mevziyi hedef aldı” ifadesine yer verildi.

Hava saldırılarının İran, Suriye, Rusya ve Irak’ın içinde bulunduğu dörtlü komitenin koordinasyonuyla gerçekleştirildiği bildirilen açıklamada, saldırılarda bomba yüklü 3 araçla bir cephaneliğin imha edildiği, teröristler arasında onlarca ölü ve yaralının bulunduğu aktarıldı.

Saldırıların ne zaman yapıldığına ilişkin bilgi verilmezken, konuyla alakalı Suriye tarafından da açıklama yapılmadı.

‘SURİYE İLE KOORDİNASYON İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİ’

Bu arada Irak Savunma Bakanlığı kaynakları da hükümetin, Suriye ile koordinasyon içinde söz konusu hava saldırılarını gerçekleştirdiğini, Bağdat ve Şam’ın dörtlü komite aracılığıyla bu tür operasyonlar için koordine olduğunu aktardı.

Kaynaklar, Bağdat ve Şam’ın önümüzdeki günlerde iki ülke arasındaki sınır bölgelerinde DEAŞ’ın nüfuzunu kırmaya yoğunlaşacağını ifade etti.

Irak savaş uçakları, şubat ayında da Suriye topraklarında DEAŞ’ın elindeki Elbu Kemal ve Huseybe bölgelerine hava saldırıları düzenlemişti.

IRAK’TA 306 IŞİD MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan açıklamada, 11-16 Eylül’de Enbar’ın batı kesimlerinde IŞİD’in elinde bulunan bölgelerde 36 mevziye hava saldırısı düzenlendiği ve aralarında üst düzeylerin de bulunduğu 306 militanın öldürüldüğü kaydedildi.

Saldırılarda toplantı yerleri, cephanelikler, kontrol noktalarının hedef alındığı aktarıldı. Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz