İtalyan araştırmacıdan Moskova- Washington hattında gerilimin şiddetlenmesi konusunda uyarı

06.08.2017 13:54

Kişi Okumuş

0 Yorum

İtalyan araştırmacıdan Moskova- Washington hattında gerilimin şiddetlenmesi konusunda uyarı

İtalyan siyasi analist ve araştırmacı Ugo Bardi, Amerika ve Rusya arasında Siyasi ve ekonomik anlamda başlayan krizin iki ülke arasında askeri yüzleşmeye sebep olmamasını ümit etiğini belirtti.

Amrika’nın Rusya karşıtı yeni yaptırım kararına değinen Bardi, söz konusu yüzleşmelerin kökünün petrol ve doğal gaz rezervleriyle ilgili olduğu ve vuku bulan savaşların da bu konuyla doğrudan ilintili olduğunu ifade etti.

Halihazırda Rusya’nın Amerika’ya kıyasla daha fazla doğalgaz ve petrol rezervine sahip oldğunu kaydeden Bardi, Amerika’ın bu konuda üstün konuma gelmesi için saldırgan yöntemlere başvurmak istediğini belirtti.

Rusya ve Amerika arasındaki gerilim hattında AB’nin konumuna değinen İtalyan araştırmacı, “Avrupa ülkeleri bu iki ülke arasındaki ihtilafları körüklemek isterse, Rusya’nın doğalgazını Avrupa yerine Çin’e ihraç etmesi riski doğar, böylesi durumda ise Avrupa ekonomisi Rusya doğalgazı olmadan yok oluşa yüz tutması muhtemeldir.”ifadesini kullandı.

Amerika’dan Avrupa’ya doğalgaz ihracatının hayal ürünü olmaktan öteye geçmediğini kaydeden Bardi, bundan dolayı Avrupa’nın, Washington ve Moskova arasındaki ihtilafları sadece seyrettiği ve durumun daha fazla kötüye gitmemesini ümit ettiğini sözlerine ekledi.

Parstoday

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz