Macron: ABD ile Irak ve Suriye Savaşı Konusunda Anlaştık

14.07.2017 16:53

Kişi Okumuş

0 Yorum

Macron: ABD ile Irak ve Suriye Savaşı Konusunda Anlaştık

ABD Başkanı Donald Trump ile buluştuktan sonra basın toplantısı düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron önemli açıklamalar yaptı.

RT’de yer alan habere göre Macron, Paris için önemli olanın şu anda Beşar Esad’ı devirmek değil, içerideki terörle mücadelenin temel öncelikleri olduğunu söyledi.

Macron, Irak ve Suriye konusunda ABD ile savaş sonrası yol haritasını çıkartmak konusunda uzlaştıklarını da sözlerine ekledi.

“Doğrusu, şu anda Suriye’de yeni bir yaklaşıma sahibiz, çünkü sonuç elde etmek ve ABD dahil olmak üzere ortaklarımızla yakın çalışmak istiyoruz” diyen Macron, terörü bitirmek ve “sürdürülebilir bir siyasi çözüm” için çalışacaklarını kaydetti.

Macron, “Esad’ın gitmesine ihtiyaç duymuyorum. Bu artık Fransa için bir ön koşul değil. Yedi yıldır Şam’da büyükelçiliğimiz yok – ve hâlâ bir çözüme ulaşmış değiliz” dedi.

Fransa, Beşar Esad’ın devrilmesinin en büyük destekçilerinden olduğu gibi, silahlı “muhaliflere” para ve silah yardımı yapan ülkelerden biriydi. Macron’un açıklaması, Paris’in Suriye’de Trump-Putin mutabakatı çizgisine geldiğini gösteren çok önemli bir işaret.

Ajanslar

İlgili Terimler :

YORUMLAR