Poroşenko: Kırım’ı güç kullanarak geri alamayız

07.09.2017 19:34

Kişi Okumuş

0 Yorum

Poroşenko: Kırım’ı güç kullanarak geri alamayız

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, 2014 yılında yapılan referandum sonucunda Rusya topraklarına bağlanan Kırım’ı güç yoluyla geri alamayacaklarını söyledi. Ukrayna parlamentosunda konuşan Poroşenko, “Kırım’ın Rusya’nın elinden güç yoluyla almak mümkün mü? Gerçekçi olursak, hayır. Peki Kırım, kendiliğinden Ukrayna topraklarına geri döner mi? Maalesef hayır. Ancak Kırım’ın Rusya için tahammül edilemeyecek bir yük olmasını sağlayacak koşulları oluşturabiliriz. Bunun için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

Poroşenko, Kiev yönetiminin bu doğrultuda yaptırımlar, uluslararası mahkemeler, uluslararası platformlar ve izleme mekanizmaları dahil olmak üzere uluslararası hukukun tüm araçlarını kullanacağının altını çizdi.

Kırım halkının Rusya’ya bağlanma kararı aldığı referandum, 16 Mart 2014’te yapılmış, 18 Mart 2014’te de Kırım lideri Sergey Aksenov, dönemin Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin’de ‘Kırım’ın Rusya Federasyonu’na kabul edilişine dair anlaşmayı’ imzalamıştı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz