‘Putin’in Ortadoğu ile ilgili duruşu, milyonlarca hayat kurtardı’

10.08.2017 22:08

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Putin’in Ortadoğu ile ilgili duruşu, milyonlarca hayat kurtardı’

Rusya’yı ziyaret eden Lübnanlı eski bakan ve Dürzi siyasetçi Wiam Wahhab, terörle mücadelenin ortak çabalarla yapılması gerektiğini belirtti. Rusya’nın terörle mücadelede katkılarına dikkat çeken Wahhab, Moskova’nın eylemleri olmadan terörizmin şimdiye kadar Ortadoğu’yu yok etmiş olabileceğini ileri sürdü.

Sputnik’e konuşan Wahhab, “Rusya’nın müdahalesi, bölgemizde var olan narin (dini, ulusal) çeşitliliğinin savunulmasına büyük katkı sağladı ve Rusya, bölgemizi terörizmin mengenesinden koparmayı başardı” ifadelerini kullandı.

‘RUSYA TÜM DÜNYAYA DOST OLARAK DAVRANIYOR, ABD İSE HERKESE HÜKMETMEK İSTİYOR’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortadoğu ile ilgili duruşunun milyonlarca hayat kurtardığını ve Putin’in özgürlük savunucusu olarak tarihe geçtiğini söyleyen Yemenli siyasetçi, “Rusya, eylemleriyle tüm dünya toplumunu alt etti. Washington daha 50 yıl IŞİD’e, El Kaide’ye ve benzer örgütlere destek vermeye devam edecekti ve bu örgütler, bölgemizin halklarıyla ve devletleriyle mücadele aracı olarak kullanılırdı. ABD ile Rusya’nın dış politikaları arasında genel anlamda açık bir fark bulunuyor. Rusya tüm dünya halklarına dost olarak davranıyor, ABD ise herkese hükmetmek istiyor” diye konuştu.

‘LÜBNAN’IN RUSYA İLE İŞBİRLİĞİNE ÖZEL ÖNEM VERMESİ GEREKİR’

Rusya-Lübnan ilişkilerinin büyük bir gelişme potansiyeli taşıdığını belirten Wahhab, “Rusya bizim bölgemize geldi. Suriye’de uzun süre kalacağını düşünüyorum, bu nedenle Lübnan’ın da Rusya ile işbirliğine özel önem vermesi gerekir, ancak Lübnanlı bazı siyasilerin ABD ile özel ilişkileri buna engel oluyor” dedi.

Lübnanlı siyasetçi, Rusya ziyareti sırasında yetkililerle sadece Lübnan’daki durumu değil, Suriye’deki durumu da ele almayı umduğunu, komşu ülkelerdeki istikrarının Lübnan’ın kendi içindeki istikrarın da en büyük garantisi olduğunu ifade etti.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz