Rusya: Suriye’de IŞİD’le mücadele yakın gelecekte tamamlanacak

14.09.2017 20:28

Kişi Okumuş

0 Yorum

Rusya: Suriye’de IŞİD’le mücadele yakın gelecekte tamamlanacak

Kazakistan’ın başkenti Astana’daki Suriye görüşmelerinde Rus heyetine başkanlık eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentyev, Deyr ez Zor’daki başarılı operasyonlar sayesinde IŞİD’le mücadelenin yakın gelecekte sonlanacağına inandığını ifade etti.

Astana-6 kapsamında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Lavrentyev, “Geçen aylarda sahada çok olumlu gelişmeler yaşandı. Suriye hükümet güçleri, Deyr ez Zor’daki kuşatmayı kırdı ve bölgedeki IŞİD mevzilerine yönelik operasyonlarını sürdürüyor. Önümüzdeki aylarda terör örgütleriyle mücadelenin tamamlanacağını ve Suriye hükümetini devirmeye çalışan diğer muhalif gruplarla mücadeleyi konuşabilmeyi umuyoruz” dedi.‘MUHALEFETİN HÜKÜMETLE ORTAK ZEMİN ARAMASINI UMUYORUZ’

Rusya’nın Suriye’deki siyasi krizin barışçıl yollardan çözülmesini istediğini de kaydeden Lavrentyev, muhalefetten mevcut sorunlar için hükümetle ortak zemin aramasını beklediklerinin altını çizdi.

‘RUSYA, TÜRKİYE VE İRAN BAŞKA ÜLKELERİN ÖNERİLERİNİ DEĞERLENDİRECEK’

 Öte yandan Lavrentyev, garantör ülkeler Rusya, Türkiye ve İran’ın diğer ülkelerin gerilimi azaltma bölgelerinde görev almayı talep etmesi halinde bu ülkelerden gelecek önerileri değerlendireceğini belirtti.Şu ana dek güneyde Ürdün sınırında, Şam yakınındaki Doğu Guta’da ve Humus’un kuzeyinde kurulan üç gerilimi azaltma bölgesinde Rus güçleri tarafından gözetiliyor.

6. tur görüşmelerinde taraflar, İdlib’de kurulması planlanan gerilimi azaltma bölgesinin detayları üzerinde duruyor.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz