Rusya ve Suudi Arabistan S-400 için anlaştı

09.10.2017 10:34

413 Kişi Okumuş

0 Yorum

Rusya ve Suudi Arabistan S-400 için anlaştı

Rusya ile Suudi Arabistan’ın, S-400 füze savunma sistemlerinin sevkiyatı konusunda anlaşmaya vardığı açıklandı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in tarihi Moskova ziyaretinin ardından Sputnik’e konuşan Rusya Federal Teknik İşbirliği Kurumu (FSMTC) Sözcüsü Mariya Vorobyeva, Rusya ile Suudi Arabistan’ın S-400 füze savunma sisteminin sevkiyatı konusunda anlaştığını söyledi.

‘KALAŞNİKOF SEVKİYATI İÇİN DE ANLAŞMAYA VARILDI’

Vorobyeva, tarafların Kornet-EM tanksavar füze sistemleri, TOS-1A Buratino ağır ateşleme sistemleri, AGS-30 bomba atarları ve Kalaşnikof AK-103 tüfeklerinin sevkiyatı konusunda da anlaşmaya vardığını aktardı.

Vorobyeva, Rus silah devi Rosoboroneksport ve Suudi askeri endüstri şirketi arasında iki ülke arasındaki askeri-teknik alanda iş birliğini geliştirmek için askeri ürünlerin satın alınmasına ve üretimin yerelleştirilmesi konusunda memorandum imzalandığını da belirtti.

Daha önce Bloomberg de Suudi Arabistan Askeri Endüstrisi’nin (SAMI) basın açıklamasına dayanarak iki ülke arasında S-400 satışı konusunda anlaşma imzalandığını yazmıştı.

Vorobyeva, Kral Selman’ın ziyareti sırasında Rosoboroneksport ile SAMI arasında AK-103 tüfeklerinini Suudi Arabistan’da lisanslı olarak üretilebilmesine yönelik memorandum imzalandığını da belirtti. Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR