Ürdün-İsrail Arasında Siyasi Kriz Büyüyor

29.07.2017 12:32

427 Kişi Okumuş

0 Yorum

Ürdün-İsrail Arasında Siyasi Kriz Büyüyor

Ürdün ile İsrail arasında İsrailli bir güvenlik görevlisinin Amman’daki İsrail Büyükelçiliği’nde 2 Ürdünlüyü öldürmesi sonrası başlayan diplomatik kriz büyüyor. Ürdün İsrail’e dönen güvenlik görevlisi hakkında soruşturma yapılana kadar, İsrail’in Ürdün Büyükelçisi ile diğer elçilik çalışanlarının ülkeye girişini yasakladığını duyurdu.

Halihazırda Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle Türkiye ve uluslararası toplumun tepkisini çeken İsrail, Amman’daki İsrail Büyükelçiliği’nde bir İsrailli güvenlik görevlisinin 2 Ürdünlüyü öldürmesinin ardından Ürdün ile diplomatik kriz yaşıyor.

Ürdünlü yetkililer, cinayet hakkında İsrail’in düzgün bir soruşturma yapmasına kadar İsrail’in Ürdün Büyükelçisi  Einat Şalain ile diğer elçilik çalışanlarının ülkeye girmesini yasakladıklarını duyurdu.

ÜRDÜN KRALI’NDAN NETANYAHU’YA: KABUL EDİLEMEZ

Ürdün Kralı 2. Abdullah da 16 yaşındaki Muhammed Jawawdah ile büyükelçilik olarak kullanılan binanın sahibi olan Ürdünlüyü öldüren güvenlik görevlisinin adil bir şekilde yargılanmasını talep etti.

Abdullah, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun olaya yaklaşımını ‘kışkırtıcı ve kabul edilemez’ olarak niteledi.

Ürdün Ulusal Politikalar Konseyi’nde konuşan Abdullah, ‘Netanyahu’nun davranışı hepimizi öfkelendirdi. Suçlunun kabul edilmeyecek bir şekilde karşılanması kışkırtıcı bir durum olduğu gibi bölgede istikrarsızlık ve aşırıcılığı da tetikleyecektir” dedi.

Kral Abdullah sözlerini ‘İsrail Başbakanı bu suçla ilgilenirken kişisel siyasi puan kazanmak için siyasi şovmenlik yapmak yerine, sorumluluklarını yerine getirmeli. Ve katilin yargılanması, adaletin yerine gelmesi için gerekli olan yasal önlemleri hayata geçirmeli” şeklinde sürdürdü.

Olayın ardından güvenlik görevlisi diplomatik dokunulmazlığı olduğu gerekçesiyle sorgulanamadan ülkesine dönebilmişti.

Netanyahu, 23 Temmuz’da  yaşanan olayın ardından ülkesine dönen Amman Büyükelçisi Einat Şalain ve 2 Ürdünlüyü öldüren güvenlik görevlisini kabul etmişti.

ÜRDÜN SAVCILIĞI İSRAİLLİ GÜVENLİK GÖREVLİSİNİ CİNAYETLE SUÇLADI

Diğer taraftan Ürdün savcılığı konuyla ilgili olarak harekete geçti.

Savcılık İsrailli güvenlik görevlesine iki cinayet ve ruhsatsız silah bulundurma suçlamalarını yöneltti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR