Venezuela’da Başsavcı Luisa Ortega, önce kuşatıldı sonra kovuldu

05.08.2017 19:28

Kişi Okumuş

0 Yorum

Venezuela’da Başsavcı Luisa Ortega, önce kuşatıldı sonra kovuldu

Venezuela’da Başsavcı Luisa Ortega, Twitter hesabından makamının askerler tarafından çevrildiğini duyurdu. Ardından bir gelişme daha yaşandı. Maduro’nun isteği ve muhalefetin eleştirileri üzerine büyük tartışmalarla kurulan yeni kurulan meclis, Ortega’yı görevden aldı. Başkent Karakas’ta bulunan Ortega, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yönelik sert muhalefetiyle tanınıyor.

Dünyanın gözü bu ülkede... Savcı önce kuşatıldı, sonra kovuldu

Twitter hesabından açıklama yapan Ortaga, “Başsavcılık makamının asker tarafından kuşatma altına alınmasını reddediyorum. Bu keyfi eylemi, uluslararası ve ulusal toplum önünde kınıyorum” açıklamasında bulundu.

KURUCU MECLİS TOPLANMIŞTI

Venezuela’da protesto gösterilerine yol açan seçimler sonucunda üyeleri belirlenen Kurucu Meclis toplandı.

Venezuela Başsavcılığı, başkent Caracas’taki mahkemeye, anayasayı hazırlayacak Kurucu Meclis’in toplanmasının yasaklanması için başvuruda bulunmuştu. Başvuruda Kurucu Meclis üyelerinin belirlendiği seçimlerde manipülasyon yapıldığı iddia edilmişti. Tüm itirazlara rağmen Meclis’te ilk oturum yapıldı ve Başsavcı Ortega görevden alındı.

Böylece yeni meclis ilk icraatını gerçekleştirmiş oldu. Meclisin iki yıl süreyle Venezuela’nın en yetkili devlet kurumu olması bekleniyor. Maduro karşıtı muhalefetin başsavcının görevden alınmasına nasıl bir tepki vereceği bekleniyor.

Dünyanın gözü bu ülkede... Savcı önce kuşatıldı, sonra kovuldu

Hürriyet Haber

İlgili Terimler :

YORUMLAR