Yunan adalarına ticari yat seferleri yasaklandı

26.09.2017 15:20

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yunan adalarına ticari yat seferleri yasaklandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Yunan adalarına sefer yapan Türkiye bayraklı ticari yatların limandan çıkışlarını yasakladı.

Hürriyet’ten Banu Şen’in aktardığına göre, bakanlıktan bölge liman başkanlıklarına gönderilen yazıda, Türk bayraklı ticari yatların 25 Eylül 2017 tarihinden itibaren liman çıkışlarına izin verilmemesi gerektiği belirtildi. İddiaya göre, Yunanistan’ın Kos ve Rodos Adası’na sefer yapan 4 ticari yat ile Kalamaki Limanı’na sefer yapan bir yük gemisinin tutuklanmasının bu kararda rol oynadığı ifade edildi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan da TRT Haber canlı yayınında yasak kararını doğrulayarak şunları söyledi:

“Bu iddia değil, doğru. Bugünden itibaren ticari yatların Yunanistan’a seyrini durdurduk. Yunanistan kuralları ihlal ederek 24 metrenin altında bu tip küçük ticari tekneleri de denetleyip kuralları taşımıyor diye tutmaya başlayınca bu Türkiye’nin beyaz bayrak ülkesi olma özelliğini riske sokar hale geldi. Bu da katlanılabilir bir durum değildir. Biz muhataplarımızı da uyardık, uzmanlarımızı da gönderdik.

’12 EYLÜL’DE MUHATTABIMLA GÖRÜŞMEK İÇİN YUNANİSTAN’A GİDECEĞİM’

Dedik ki bu istisnayı uygularsanız, bu ticari yatlarımız Yunan adalarına gitsin gelsin elbette sizin ticaretinize de katkı koysun. Ancak bu kuralla ilgili Yunanistan tavrını sürdürdükçe biz bu teknelerin gidişine izin vermeyeceğiz. Ayrıca 12 Ekim’de bende Yunan muhatabımla görüşmek üzere Yunanistan’a gideceğim orada masaya yatıracağız. Onlar kurallara uymayı kabul ederse biz bu işin önünü açarız, aksi takdirde beyaz bayraktan düşme riskini ülke olarak alamayız.” FİRMALAR: EN KISA ZAMANDA ÇÖZÜLMESİNİ UMUYORUZ

Seferihisar — Sisam adası arasında sefer yapan Samos Star firması müşterilerine yasağı sosyal medya sayfalarından şöyle duyurdu:

“Çok değerli Ada severler, Turkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 25 eylül 2017 almış olduğu önlem üzerine, 12 Ekim 2017 tarihinden itibaren, Yunan adalarına düzenli sefer yapan yolcu gemilerinin, Yunanistan karasularına sefer yapması yasaklanmıştır.  Bilgi olarak yayınlamakta gerek duyduğumuz bu önlemin en kısa zamanda çözülmesi ve her iki yakanın tekrar iyi bir işbirliği içerisinde barış, kardeşlik içinde kucaklaşmasını diliyoruz.”

Yunan adalarına sefer düzenleyen bazı turizm firmalarının sayfalarından 12 Ekim itibari ile turlarını durduracağını açıkladığı bazılarının ise resmi yazı ulaşmadığını bildirdiği görüldü. Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR