ABD, Türkiye’den yapılan vize başvurularını askıya aldı

09.10.2017 08:42

Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD, Türkiye’den yapılan vize başvurularını askıya aldı

ABD Büyükelçiliği, Türkiye’den yapılan vize başvurularının süresiz olarak durdurulduğunu açıkladı. Büyükelçilik, vize uygulamasını askıya alma kararının gerekçesi olarak ‘personel güvenliğini’ gösterdi.

ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” dendi.

​Açıklamada, “Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” ifadeleri yer aldı.

‘GÖÇMEN OLMAYAN VİZE HİZMETLERİ’ NELERİ İÇERİYOR?

ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, ‘göçmen olmayan vize hizmetlerinin’ askıya alındığı belirtiliyor. Göçmen olmayan vizeler, turistik, iş, geçici çalışma, eğitim veya tıbbi tedavi amacıyla ABD’ye geçici olarak gitmek isteyen kişilere yönelik.

​Göçmen olmayan vize türlerinin tamamı şöyle:

(A, G, NATO) Diplomatik ve Resmi Vizeler
(B) İş, Turizm, Tıbbi Tedavi
(C) ABD’den Transit Geçiş
(D) Mürettebat Vizesi
(E1/E2/E3) Tüccar / Yatırımcı Vizesi
(F/M) Akademik Eğitim veya Dil Öğrencisi / Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri
(J) Değişim Programı
(H, L, O, P, Q, R) Geçici İşçi /Çalışma veya Staj Vizesi
(I) Basın Mensubu ve Gazeteciler

ABD İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU GÖREVLİSİ TUTUKLANMIŞTI

​İstanbul’da sürdürülen FETÖ soruşturması kapsamında, firari eski savcı Zekeriya Öz ve FETÖ şüphelisi eski polis müdürleriyle de irtibatlı olduğu öne sürülen ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz gözaltına alınmış; adliyeye sevk edilerek ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, ‘Casusluk’ ve ‘Türkiye hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlarından tutuklanmıştı.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli Topuz’un tutuklanmasına ilişkin ABD Büyükelçiliği yazılı bir açıklama yapmış, “Çalışanlarımıza yönelik temelsiz ve kaynağı belirsiz iddialar, bizim uzun dönemli ortaklığımızı baltalamakta ve bu ortaklığın değerini azaltmaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu ise, tutuklanan ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un, ABD Konsolosluğu’nun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığını söyledi.

FETÖ’ye ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Topuz’un, 17-25 Aralık girişimini planlayıp icra eden eski emniyet müdürleri, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimine katılan kişiler, “Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) üye olmak” suçu nedeniyle hakkında soruşturma yürütülen 121 kişi ve ByLock kullanan çok sayıda kişiyle yüzlerce irtibatının tespit edildiği ortaya çıkmıştı.

ŞAMİL TAYYAR: AJANLARA DARBE VURDU

AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajda “ABD vize başvurularını durdurma kararıyla en ağır darbeyi ajanlarına vurdu, Türkiye’de kaldılar” ifadesini kullandı.

CHP’Lİ YILMAZ: WASHİNGTON’A GİTTİĞİMDE GÜNDEME GELMİŞTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz ABD’ye vize başvurularının süresiz durdurulmasına ilişkin T24’e açıklamalarda bulundu. Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

“Vize konusu bu konsoloslukta başlatılan süreçle alakalı. Başka şeyler de tabii tetikledi. Ama daha ziyade bununla alakalı. Washington’a gittiğimde bu konu çok gündeme gelmişti. Konuya ilişkin hukuki süreç beklenmeden havuz medyası üzerinden böyle suçlamalar yapılmasını içlerine sindiremediklerini söylemişlerdi. Bununla alakalı daha ziyade ama başka faktörlerde var tetikleyen. ”

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI’NDAN ABD’YE: OLUM BASS GİT

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ise, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı yorumda, ABD’nin Türkiye Büyükelçisi John Bass’ın soyismine atıfta bulunarak, “Yıllarca güvenli bölge dedik, oralı olmadılar. Kendimiz harekete geçince operasyon yapıyorlar. Olum BASS git” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR