‘AKP mecbur kalacak…’

18.06.2018 10:51

706 Kişi Okumuş

0 Yorum

‘AKP mecbur kalacak…’

Kulislerde, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin “MHP, uzaktan izlemeyecek, tribünden bakmayacak” sözleriyle iktidar ortaklığı mesajı verdiği konuşuluyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , önceki gün İstanbul’da gerçekleştirilen partilileriyle bayramlaşmasında seçmene, özellikle de MHP tabanına, “MHP, uzaktan izlemeyecek, tribünden bakmayacak” sözleriyle “iktidar ortaklığı” mesajı verdi. Ancak Bahçeli’nin daha önce “hükümette yer alıp yer almayacağı” ile ilgili olarak birçok kez ifade ettiği, “Bu, ahlaki değil. Ülkücü hareketin pazarı olmaz, pazarlaması olmaz” sözlerinin ardından “seçimlere bir hafta kala neden bu yönde bir çıkış yaptığı” da kulislerde tartışılmaya başlandı. Bahçeli’nin bu mesajının ardında “AKP’nin Meclis’te MHP’ye mecbur olacağının” yattığı ifade ediliyor. MHP kanadı, 16 Nisan anayasa değişikliği oylamasından çıkan ‘evet’ sonucunun “salt AKP’nin değil, MHP’nin de oylarıyla belirlendiğine” dikkat çekiyor. Parti içinde “16 Nisan halkoylamasında MHP’nin ‘neden yeni sisteme ihtiyaç duyulduğuna yönelik’ çalışması olmasaydı, sandıktan ‘evet’ yerine ‘hayır’ çıkabilirdi” yorumları yapılıyor. “Erdoğan’a yeni hükümet sisteminde cumhurbaşkanlığı yolunu açacak oyların Saray İttifakı’nın, AKP ve MHP’nin oy toplamının olacağı”na işaret edilirken, aynı durumun yeni hükümet sisteminde Meclis’te de oluşacağı belirtiliyor. MHP’ye göre, salt AKP’nin Meclis’te çoğunluk yakalaması “yeni dönemde Meclis’te çıkarılacak yasalar için yeterli olamayabilir.” Bu nedenle AKP’nin MHP ile olan ittifakının, Bahçeli’nin daha önce vurguladığı gibi “2023’e dek sürmesi gerektiği, MHP’nin de 2023’e dek iktidara destek vereceğinin” altı çiziliyor.

Bahçeli’nin “iktidar ortaklığı” mesajı “sonraki dönemlerde AKP ile MHP arasında bir kriz çıkar mı” sorularını da beraberinde getirdi. Ancak MHP’de, “oluşabilecek bu tür anlaşmazlık durumlarına” ilişkin “Krizler aşılmak için vardır” değerlendirmesinde bulunuluyor. “Saray İttifakı’nın bir bütün olarak ele alınması gerektiği, bu noktada ittifakı oluşturan siyasi parti liderlerinin kararlarının esas olacağı” ifade ediliyor.

Cumhuriyet

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz