Almanya Dışişleri: Türkiye’ye çok sabır gösterdik

20.07.2017 13:31

Kişi Okumuş

0 Yorum

Almanya Dışişleri: Türkiye’ye çok sabır gösterdik

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “Türkiye’ye çok sabır gösterdik ki bazen bunu yapmak hiç kolay olmadı” dedi.

Gabriel’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

  • Bizim için öncelik her zaman Türkiye ile karşı karşıya gelmekten kaçınmak, diyaloğa yoğunlaşmak istiyoruz. Türkiye’ye çok sabır gösterdik ki bazen bunu yapmak hiç kolay olmadı. Türkiye politikamıza yeni bir yön vermemiz gerekiyor. Türkiye’de yaşanan gelişmeleri gözardı edemeyiz. Gelecekte Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz ama tango iki kişiliktir.
  • Alman aktivistin Türkiye’de tutuklanmasının önceden planlandığı açık. Alman aktivistin tutuklanması orantısız ve hukuka uygun değil. Türkiye’de gözaltına alınan Alman vatandaşlarının davaları eleştirel sesleri susturmaya yönelik bir girişim.
  • Türkiye sadece Avrupa değerlerinden değil NATO değerlerinden de uzaklaşıyor.
  • Ankara’daki yetkililer politikalarının sonuçsuz olmadığının farkında olmalılar. Mevcut şartlarda Gümrük Birliği’nin genişletilmesi konusunda nasıl görüşmeler yapılabileceğini düşünemiyorum.
  • Alman hükümeti (Türkiye’ye yönelik) başka adımları da değerlendiriyor. Burada söylediklerimin hepsi (Almanya Başbakanı Angela) Merkel’le hemfikir olduğumuz şeyler.
  • Hukuki güvencenin olmadığı bir ülkede hiç kimseye yatırım yapması tavsiyesi veremeyiz. Seyahat uyarılarını güncellemekten başka çaremiz yok. Almanya’dan Türkiye’ye ziyaret edecek herkes için risk var.

ALMAN DIŞİŞLERİ’NDEN TÜRKİYE’YE SEYAHAT UYARISI

Bu arada Gabriel’in basın toplansını düzenlediği sırada Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir seyahat uyarısı yayınlandı.

Almanya’dan Türkiye’ye seyahat edecek kişilerin, kısa süreli seyahatleri de dahil olmak üzere, daha dikkatli olması ve Alman elçiliklerine bildirmelerinin gerekli olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Dışişleri Bakanlığı, her zaman, Alman vatandaşlarının tutuklanması konusunda vaktinde bilgilendirilmiyor ve her zaman Alman elçiliklerinin hizmet vermesine izin verilmiyor.”

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz