Almanya’dan Türkiye’ye karşı Gümrük Birliği hamlesi

31.07.2017 18:20

Kişi Okumuş

0 Yorum

Almanya’dan Türkiye’ye karşı Gümrük Birliği hamlesi

Reuters haber ajansı, Almanya’nın Avrupa Komisyonu’ndan, Türkiye ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi çalışmalarını durdurmasını isteyeceğini bildirdi.

Haber ajansının ulaştığını kaydettiği taslak metinde, Gümrük Birliği güncelleme çalışmalarının Ankara’ya “yanlış mesaj” göndereceği belirtiliyor.

Metinde ayrıca Avrupa Komisyonu’ndan, “hukukun üstünlüğüne saygı duyması” için Türkiye’ye ekonomik baskı yapması da isteniyor.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı. Almanya ise AB’nin en büyük üyesi.

Alman makamların kaleme aldığı metinde Türkiye’ye verilen katılım öncesi yardımda, demokrasi ve hukukun desteklemesinin hedef alınması talep ediliyor.

Ayrıca ihtiyaç duyulduğu takdirde Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’ye mali yardımı durdurmayı gündemine alması gerektiği belirtiliyor.

Metinde, “Komisyon’dan Türkiye’ye yaptığı katılım öncesi yardımları daha anlamlı yöne kaydırmasını bekliyor” ifadesi kullanılıyor.

Türkiye ile Almanya’nın bir süredir yaşadığı diplomatik gerginlik, Alman vatandaşı insan hakları savunucusu Peter Steudtner’in Türkiye’de tutuklanmasıyla daha da artmıştı.

 

BBC Türkçe

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz