Arabistan: Türkiye Arap Dünyasına Müdahale Etmeye Çabalıyorsa, O Devirler Geçti

19.07.2017 16:11

402 Kişi Okumuş

0 Yorum

Arabistan: Türkiye Arap Dünyasına Müdahale Etmeye Çabalıyorsa, O Devirler Geçti

Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Elçisi Abdullah el Muallimi, Katar krizine yönelik yaptığı açıklamada Türkiye’ye ilişkin de açıklamalarda bulundu. Muallimi, “Türkiye eğer Arap dünyasına gizli saklı girerek müdahale etmeye çabalıyorsa, o devirler geçti” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’nin Katar’la ilişkileri kesmesinin ardından bugün Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler Temsilcisi Abdullah el Muallimi, BM muhabirleriyle bir araya geldi.

Muallimi, Katar krizine yönelik yaptığı açıklamada Türkiye’nin Katar krizindeki rolüne ilişkin de açıklamada bulundu. Associated Press haber ajansının aktardığına göre, Muallimi, “Türkiye eğer Arap dünyasına gizli saklı girerek müdahale etmeye çabalıyorsa, o devirler geçti” ifadesini kullandı.

Muallimi, “Türk kardeşlerimizin, Arap dünyasında gizli ya da belirli ölçüde istenmeyen bir (askeri) müdahale etme döneminin çoktan bittiğini farketmesi lazım. Eğer Türkiye yapıcı bir rol oynamak istiyorsa bunu hoş karşılarız ancak bu rolü askeri üs veya askeri müdahale yoluyla üstlenmeye çalışırlarsa bu yapıcı olmaz ve bu durum, Türkiye’nin Arap dünyasındaki itibarı anlamında şık bir durum olmaz” ifadesini kullandı.

13 TALEP YERİNE ‘6 GENEL İLKE’

Bu arada Muallimi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’in Katar’la ilişkileri kesmesinin ardından sunduğu 13 maddelik talep listesini daralttığını ifade etti. Muallimi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’in 13 detaylı talep yerine 6 genel ‘ilke’ hazırladığını ifade etti.

Muallimi, “Elbette uzlaşmadan yanayız ancak söz konusu altı maddeyle ilgili bir taviz vermeyeceğiz” dedi.

 ‘AL JAZEERA’NIN KAPATILMASI LİSTEDEN ÇIKARILDI’

Habere göre Katar’a sunulan altı ilke arasında, ‘her türlü aşırılık ve terörle mücadele edilmesi, bu tür oluşumların finansmanının ve barındırılmasının engellenmesi’ ile ‘başka devletlerin iç işlerine karışmaktan ve yasa dışı oluşumları desteklemekten kaçınılması’ gibi talepler bulunuyor. Al Jazeera’nın kapatılması ve İslami kuruluşların tüm temsilcilerinin Katar’dan gönderilmesi taleplerinin ise geri çekildiği görülüyor.

Katar’a ‘terörizmi desteklediği’ gerekçesiyle yaptırımlar uygulamaya başlayan 4 Arap ülkesi, Doha’ya, aralarında Katar’daki Türkiye’nin askeri üssünün kapatılması talebinin de yer aldığı 13 maddelik bir liste yollamıştı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR