Azerbaycan’a başka açıdan bir bakış…

09.07.2024 18:35

Kişi Okumuş

1 Yorum

Azerbaycan’a başka açıdan bir bakış…

Ganimet Zahid

Gazeteci – Televizyon Yayıncısı

 

İlham Aliyev, Ali Kerimli’ye karşı sınırsız önyargının onu daha da küçük düşürdüğünü mü söylemek istiyor? Kerimli’nin milletvekilliğinin elinden alındığında, ofisine ve pasaportuna el konulduğunda, çevresinde internet engellendiğinde bile akıllı insanlar İlham Aliyev’in asıl siyasi rakibinin Ali Kerimli olduğunu anladığını ve onunla açık rekabetten korktuğunu anlamıştı.

İlham Aliyev, Ali Kerimli’nin yakın akrabalarını, milletvekillerini, danışmanlarını, arkadaşlarını, korumalarını, yardımcılarını vb. tutukladı ama kamuoyunda gözden düşen sadece İlham Aliyev’di. İlham Aliyev’in ne gibi hareketler yapabileceğini, nelere yönelebileceğini halkın çoğunluğu anlamıştı.

İlham Aliyev, Ali Kerimli’yi kelepçeledi ve Ali Kerimli’ye dövdürünce (bunlara polis denmemeli) 7-8 kişiye işkence yaptırdı ama saygıyı yitiren bizzat İlham Aliyev oldu.

İlham Aliyev’in, siyasi rakibine karşı uyguladığı şiddet, intikam ve önyargı sırasında Ali Kerimli’nin cesur, kendisinin de ne kadar zayıf ve korkak bir insan olduğunu anlaması gerekirdi.

İlham, Ali Kerimli’nin ve AHCP’nin güçlü bir şekilde ortaya çıktığını görüyor ve korku içinde yaşıyor.
Ancak manası şu ki, Ali Kerimli’nin alt mahkemeler aracılığıyla Azerbaycan Halk Cephesi Partisi genel başkanlığını elinden alsa bile Ali Kerimli kaybetmeyecek. Bu durumda Ali Kerimli fiilen tüm gerçek muhalefetin ve mevcut acımasız ve her türlü yolsuzluğa bulaşmış rejimin karşıtlarının lideri olacak ve İlham Aliyev’in korktuğu gerçek alternatif statüsü daha da sağlamlaşacaktır.

Dedikleri gibi gen gaz, derin gaz…

Azerbaycan'da yolsuzluk, rüşvet ve düşük maaşları protesto edenler  gözaltına alındı - Evrensel

Ali Kerimli


 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Dashqin Aghalarli
09 Temmuz 2024 - 22:34

Çok utancverici karardır. Afrikanın eski banan Cumhuriyetleri bile böyle yapmazlar,yapmıyorlar…