Bakanlık Kayıtlarında Uçuşan Milyonlar

11.10.2017 18:15

320 Kişi Okumuş

0 Yorum

Bakanlık Kayıtlarında Uçuşan Milyonlar

Dışişleri Bakanlığı’nın muhasebe kayıtlarında, Bakanlıkla ilgisi olmayan 315 milyon liralık kayıt tespit edildi. Bakanlık, hatalı kayıtların “sehven” yapıldığını öne sürdü

Sayıştay’ın kamu idareleri hesaplarında yaptığı denetimlerin ardından hazırladığı raporlara, bilimsel muhasebe kriterleri ile açıklanamayacak çok sayıda örnek yansıyor. Denetçiler, Dışişleri Bakanlığı’nın muhasebe hesaplarında Bakanlıkla ilgisi olmayan 315 milyon liralık kayıt belirledi.

Dışişleri Bakanlığı’nın 2016 yılı denetimlerine ilişkin hazırlanan raporda, bir denetim bulgusu olarak, “İdarenin Sunmuş Olduğu Mali Tablolarda Bakanlıkla İlgili Olmayan Muhasebe Birimlerine Ait Verilerin Bulunması” yer aldı. Yapılan incelemelerde, Bakanlığın sunduğu mali tablolara esas oluşturan ‘Birleştirilmiş Veriler Defteri’nde, Dışişleri Bakanlığı ile ilgili olmayan 233 ayrı muhasebe biriminin, toplam 17 bin 840 yevmiye kaydını Dışişleri Bakanlığı kurumsal kodunu kullanarak oluşturduğu belirlendi.

Sayıştay denetçileri, bu tespitle ilgili olarak, “Dolayısıyla diğer muhasebe birimlerinin işlemlerini de içeren Birleştirilmiş Veriler Defteri kullanılarak hazırlanan idare mali tablolarının, idare faaliyetlerini ve mali durumunu tam ve doğru şekilde göstermediği tespit edilmiştir” değerlendirmesi yaptı.

Yine ‘sehven’ dediler

Raporda, birleştirilmiş Veriler Defterinin içerdiği tüm yevmiye kayıtlarının ve idare mali tablolarının incelendiği belirtilerek, bir bölümü döviz olmak üzere yapılan yabancı kayıtların Bakanlığın mali tablolarının doğruluğunu ve güvenilirliğini etkilediği görüşüne yer verildi. Bu nedenle diğer idarelerin muhasebe birimlerinin Dışişleri Bakanlığı kurumsal kodunu kullanarak kayıt oluşturmasını önlemek için Dışişleri Bakanlığı’nın Maliye Bakanlığı ile birlikte tedbir alması istendi.

Dışişleri Bakanlığı da Sayıştay’a gönderdiği yanıtta, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimleri ile irtibata geçilerek düzeltme kayıtlarının yapılmasının istendiğini bildirdi. Ayrıca Maliye Bakanlığınca sorunun giderilmesine yönelik olarak Dışişleri Bakanlığı adına “sehven” yapılan hatalı kayıtların tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alındığı öne sürüldü.

‘Güvenilir ve doğru değil’

Sayıştay ise bu savunmaya karşı, hatalı işlemlerin Bakanlığın Gelirler Hesabı’nın doğruluğunu ve güvenilirliğini önemli ölçüde etkilediği tespitinde bulundu. Bilançonun öz kaynaklar bölümünde oluşan toplam hatalı kayıt tutarının 233 milyon 582 bin 752 TL, faaliyet sonuçları tablosunun gelir kısmında oluşan toplam hatalı kayıt tutarının ise 81 milyon 456 bin 948 TL olduğu belirtildi.

Bakanlık mali tablolarının diğer mal müdürlüklerince ya da saymanlıklarca yapılan hatalı girişlerden etkilenmesinin önüne geçilebilmesi ve mali tabloların hatalı bilgi içermemesi için girişimlerde bulunulmasını isteyen Sayıştay, “Bakanlığın Maliye Bakanlığı ile birlikte alacağı tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığı, takip eden denetimlerde izlenecektir” dedi.

Birgün

İlgili Terimler :

YORUMLAR