Çavuşoğlu, Bağdat’ta: Referandum kararının yanlış olduğunu defalarca söyledik

23.08.2017 12:48

Kişi Okumuş

0 Yorum

Çavuşoğlu, Bağdat’ta: Referandum kararının yanlış olduğunu defalarca söyledik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, IKBY’de 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuyla ilgili açıklamada bulundu.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile görüştü.

Görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Irak’ın birlik ve beraberliğinin korunması için yanlarında olduğumuzu belirtmek isterim.
  • Telafer’in Türkmen kimliği korunmalı.
  • Terörle mücadelede Irak ile ortak irademiz vardır. DEAŞ kadar PKK da Irak topraklarında faaliyet gösteren bir terör örgütüdür. Irak ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmek istiyoruz.

‘IKBY’Yİ DEAŞ’A KARŞI HER ZAMAN DESTEKLEDİK’

  • Erbil ile Bağdat arasındaki tüm sorunların Irak’ın sınır ve toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Tabii ki Erbil’in haklarının verilmesi de önemli. Biz de IKBY’yi DEAŞ’a karşı her zaman destekledik. Ancak Erbil’in attığı yanlış adımların da ne kadar yanlış olduğunu kendilerine söyledik.

  • IKBY’de bölgesel yönetimlere kendi bayraklarının çekilmesi yanlıştır. Aynı şekilde referandum kararının da yanlışlığını kendilerine defalarca söyledik. Kararın yanlış olduğunu Erbil’de de dile getireceğim.
  • Erbil’den beklentimiz son derece sade ve nettir: Bu referandum kararının iptal edilmesidir.

‘BAŞİKA’DA DEAŞ’A KARŞI IRAK’IN ÖZ EVLATLARI DONATILDI’

  • Başika Irak’ın toprak bütünlüğünü ihlal etmek için kurulmadı. Burada DEAŞ’e karşı Irak’ın öz evlatları donatıldı. 700 DEAŞ’lı bu kamp nedeniyle etkisiz hale getirildi. Bu güçler Musul operasyonuna da katkı sağladı. Şimdi de Irak yönetiminin verdiği görevleri yerine getiriyor. Başika kampının burada yarattığı iç siyasette yarattıklarının da farkındayız. Başika kampının geleceğiyle ilgili kararı beraber vereceğiz dedik.

CAFERİ: KOMŞULARIMIZA KARŞI HERHANGİ BİR TERÖR ÖRGÜTÜNÜN TOPRAKLARIMIZDA BULUNMASINA İZİN VERMEYİZ

Irak Dışişleri Bakanı Caferi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türkiye ve İran’ın ortak anlaşmaya vardığına ve iki ülkenin Sincar’a ortak harekat gerçekleştireceğine’ dair sözleriyle ilgili soruya şöyle yanıt verdi:

“PKK’nın Irak’taki mevcudiyetinin sebebi o dönemdeki güvenlik zaafından kaynaklandı. Biz komşu ülkelere karşı herhangi bir terör örgütün topraklarımızda bulunmasına ve komşu ülkelere zarar vermesine izin vermeyiz. Fakat bir harekat olacak ise bizim de yer alacağımız konulardan biri olacaktır. Irak’ın bu tür savaşlara saha olmasına izin vermeyiz. Ancak herhangi bir taraftan teklif gelirse bunu memnuniyetle karşılarız. Bölgede güvenliğin sağlanmasını birlikte destekliyoruz.”

Sputnik

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz