CIA Direktörü Pompeo: Kuzey Kore ile nükleer savaş yakın değil

14.08.2017 12:02

Kişi Okumuş

0 Yorum

CIA Direktörü Pompeo: Kuzey Kore ile nükleer savaş yakın değil

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Michael Pompeo, Kuzey Kore’nin nükleer denemelerine devam edebileceğini ancak Kuzey Kore ile nükleer bir savaşın eşiğinde olunduğuna yönelik ellerinde bir istihbarat bilgisi bulunmadığını söyledi.

Pompeo, Fox News Sunday televizyon kanalına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kuzey Kore’nin nükleer silah çalışmalarına devam ettiğini belirten Pompeo, “Kuzey Kore nükleer kapasiteye ulaşmaya yaklaşıyor. Yaklaşık 20 senedir çalışıyorlar ve yaklaşıyorlar” dedi.

‘O NOKTADA OLDUĞUMUZU GÖSTEREN BİR İSTİHBARAT BİLGİSİ YOK’

Pompeo, Kuzey Kore’nin ABD’ye yakın zamanda saldırıp saldıramayacağı ve endişlenlerin ne yapması gerektiği ile ilgili soruya yanıt veren Pompeo ‘Yakın bir şey yok. Ancak hataya düşülmesin, Denver’a yönelik bir nükleer füze fılatılma ihtimalinin artması çok ciddi bir tehdit” ifadelerini kullandı.

‘Yakın bir şey yok’ ifadelerini açması istenen Pompeo ” Bahsettiğim şey, nükleer savaşın eşiğinde olduğumuzu söyleyenleri duydum. Şu anda o noktada olduğumuzu gösteren bir istihbarat yok” yanıtını verdi…

Başkan Donald Trump’ın sert sözlerinin Kuzey Kore’ye  ‘Nükleer cephane ve balistik füze teknolojisine devam etmesinin hoş karşılanmayacağı’ mesajını verdiğini savunan Pompeo “ABD Başkanı, Kuzey Kore rejimine belli eylemlere kalkışılırsa nasıl yanıt vereceğini çok açık şekilde gösterdi” dedi.

Pompeo sözlerini söyle sürdürdü:

“Umarız o ülkenin lideri Trump’ın sözlerini anlar. Ve ona yarımadadan nükleer silahları çıkarmak için bir yol göstermesine izin verir. Bu ABD’yi riske atan birine verebileceğiniz en iyi yanıt.”

‘ÇİN BİLE BÖLGEDE NÜKLEER SİLAH OLMAMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR’

Trump yönetiminin Kuzey Kore’ye karşı yürüttüğü diplomatik çalışmalardan övgüyle bahseden Pompeo, Trump yönetiminin çalışmaları sonucunda Kuzey Kore’nin bölgede daha da yalnızlaştığına dikkat çekti.

Pompeo, “Artık Çin bile bölgede nükleer silah olmaması gerektiğini söylüyor” diye konuştu.

Kuzey Kore’nin nükleer silah denemelerine devam edeceğine inandığını ifade eden Pompeo, bu ülkenin her denemede tecrübesini artırdığını sözlerine ekledi.Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz