Gazze’de on yıllar sonra ‘tek gecelik eğlence’

28.08.2017 17:24

Kişi Okumuş

0 Yorum

Gazze’de on yıllar sonra ‘tek gecelik eğlence’

Gazzeliler, 30 yıldan daha uzun bir süredir ilk defa birlikte sinema izlemek üzere toplandı. Tek geceye mahsus açılan Samer Sineması’nda ‘On yıl’ (Ten Years) filmi gösterildi. Filmin oyuncularından Ziara “Filistinliler olarak bizler sanata hayatımızda daha fazla yer ayırabilmeliyiz” dedi.

Filistin’in Hamas yönetimi altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayanlar 30 yıldan daha uzun bir süredir ilk defa, sinema salonunda toplanarak film izledi. Yalnızca bir geceliğine önceki gün özel bir organizasyon kapsamında açılan salonda 300 kişi toplandı.

​İsrail hapishanelerinde Filistinlilere uygulanan muameleyi anlatan ‘On yıl’ (Ten Years) adlı filmin gösterimi için, Gazze Şehri’ndeki en eski sinema olan ama 57 yıldır kapalı kalan Samer Sineması kullanıldı.

Hamas’tan izin alınarak yapılan geceyi organize eden Gada Sami, tek seferlik göserimin ‘Gazze’ye yeniden sinema fikrini yeniden getirmesi açısından’ sembolik anlamının çok büyük olduğunu ifade etti.

‘BİZ DE İNSAN GİBİ YAŞAMALIYIZ’Filmin oyuncularından Nermin Ziara da, Gazze’de bir sinemanın açıldığını görmek istediğini söyledi: “Toplumların ilerlemek için filmlere ve yönetmenlere ihtiyacı var.”

Ziara, Hamas’ın buna karşı bir yasak getireceğini düşünmediğini belirtti: “Bir sinema salonu açmanın Hamas açısından sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. Sonuçta bu sanatsal bir faaliyet, Filistinliler olarak bizler sanata hayatımızda daha fazla yer ayırabilmeliyiz.”

Filmi izlemeye gelen seyircilerden biriyse Gazze’de kalıcı bir sinema salonu görmek istediklerini söyledi: “Biz de insan gibi yaşamalıyız, bizim de sinemalarımız, kamuya açık mekanlarımız, parklarımız olmalı.” Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR