Hiç Kimsenin Hakimiyetimizi İhlal Etmesine İzin Vermeyeceğiz

12.07.2017 11:21

Kişi Okumuş

0 Yorum

Hiç Kimsenin Hakimiyetimizi İhlal Etmesine İzin Vermeyeceğiz

Irak Başbakanı, Amerikan Başkanı ile telefonla yaptığı görüşmede ülkesinin hâkimiyetinin ihlal edilmesine izin vermeyeceklerini vurgulayarak yalnızca Iraklıların kendilerine hükmetmeye izinleri olduğunu söyledi.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi’nin bürosundan yayınlanan bildiride; “Amerikan Başkanı Donald Trump ve Irak Başbakanı Haydar El İbadi telefonda bir görüşme gerçekleştirdiler.” açıklaması yapıldı.
Bildiriye göre; Trump, Irak güçlerinin Musul’u özgürleştirmede gösterdikleri yüksek başarıyı tebrik etti. Bildirinin devamında şöyle eklendi; Trump bu telefon görüşmesinde Iraklı komutanların ve birliklerin gösterdikleri cesarete duyduğu ihtiramı ve takdirini bildirerek savaşta alınan bu büyük zaferin yankısının şuanda tüm dünya ülkelerinde çınladığını söyledi.

Yayınlanan bildiriye göre; Irak Başbakanı da terör örgütü IŞİD ile olan savaşta ülkesine verilen uluslararası desteği takdir ettiğini ve Irak’ın bölgelerinin özgürleştirilmesinin sağlanmasında en önemli faktörün ‘Halk Kuvvetleri’ olduğunu ve IŞİD teröristlerinin kalan küçük gruplarının da temizleneceğini söyledi.
Irak Başbakanı; Iraklılar topraklarını IŞİD’in elinden kurtarmak için büyük fedakârlıklarda bulundular. Ve yine yalnızca kendileri kendilerine hükmetmeye hak sahibidirler. Hiç kimsenin hâkimiyetlerini, ülkelerini ve servetlerini ihlal etmesine izin vermeyeceklerdir.

El İbadi; Yıkıcı savaşa ve IŞİD’in, Irak’ın bazı bölgelerini ele geçirmiş ve birçok yeri viran etmiş olmasına rağmen Irak, özgürleştirilmiş bölgelere yeniden kararlılık getirmeye ve evinden olmuş insanları bölgelerine geri getirip yerleştirmeye ve ülke doğrultusunda gerekli olan iktisadi düzenlemeleri yapmaya ve aynı zamanda milli mal varlığını halkının ihtiyaçları doğrultusunda kullanmaya devam edecektir.

Irak Başbakanı geçtiğimiz pazartesi günü Musul Şehri’nin tamamen IŞİD terör örgütünün elinden kurtarıldığını ilan etmişti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz