Irak’tan İsrail’e Karşı Birlik Çağrısı

13.09.2017 09:53

401 Kişi Okumuş

0 Yorum

Irak’tan İsrail’e Karşı Birlik Çağrısı

Irak Dışişleri Bakanı, Arap Birliğine üye ülkelerin dışişleri bakanları toplantısında bölgedeki gelişmeler ve IKBY’de düzenlenecek bağımsızlık referandumu hakkında açıklamada bulundu.

Irak Dışişleri Bakanı, Arap Birliğine üye ülkelerin dışişleri bakanları ile gerçekleştirdiği toplantıda; Arap Birliği ülkelerinden Siyonist İsrail rejimi karşısında ortak tavır içerisinde olmalarını istedi.

Bağımsız Kürdistan referandumunun Irka için büyük bir tehlike olduğunu belirten Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi toplantıda; Arap Birliği ülkelerinden Bağdat yönetimine siyasi destek vermelerini ve ülkenin yeniden yapılandırılması için katkıda bulunmalarını istedi.

Aynı zamanda Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik bölücü ve saldırgan girişimlerine karşı Arap Birliğinin ortak tavır almasını isteyen İbrahim Caferi, konuşmasının devamında; Libya’da yaşanan çatışmalara değinerek tarafların çatışmaları sonlandırarak ülkenin emniyeti ve güvenliği için çalışmaları gerektiğini vurguladı.

Irak’ın terör ile mücadelede kazandığı tecrübeye değinen İbrahim el Caferi, Arap Birliği ülkelerinin de bu tecrübeden faydalanması gerektiğini ifade etti.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi son olarak; terör ile mücadelede kendilerine destek veren ülkelerden teşekkür etti.

Irak Dışişleri Bakanı’nın ardından Ürdünlü mevkidaşı Eymen el Sefdi kürsüye gelerek konuşma yaptı.

Ürdün Dışişleri Bakanı; Suriye’de emniyet ve güvenliğin ancak siyasi çözüm yoları ile sağlanabileceğini belirterek, Ürdün’ün Moskova ve Washington ile birlikte Suriye’de güvenli bölge oluşturulmasından yana olduğunu söyledi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR