İran: Katar’ın Kararını Mantıklı Buluyoruz

24.08.2017 16:16

443 Kişi Okumuş

0 Yorum

İran: Katar’ın Kararını Mantıklı Buluyoruz

Katar Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde Tahran büyükelçisinin İran’a geri gönderileceği açıklanması üzerine İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi’den açıklama geldi.

Kasımi, “Katarlı tarafın İran’a büyükelçi gönderme kararını olumlu karşılıyoruz. Bunun yanı sıra Doha yönetiminin bu adımını mantıklı buluyoruz” dedi.

Kasımı sözlerine şöyle devam etti: Defalarca belirtildiği gibi bizim dış politikamız komşu ülkelerle karşılıklı saygı çerçevesinde iyi ilişkiler kurulması yönündedir.

İran’ın ülke komşularının karşılıklı ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda attığı yapıcı ve olumlu adımlarını memnuniyetle karşıladığını belirten Behram Kasımi, “İran olarak bölgede barış ve istikrarın tesis edilmesi ve ekonomik kalkınmasının yabancı güçlerin müdahalesi bulunmadan sadece bölgedeki ülkelerin arasında karşılıklı ilişkilerinin geliştirilmesiyle gerçekleşeceğine inanıyoruz. Dolayısıyla bölgemizde sorunların son bulması doğrultusunda tüm devletlerle etkileşim içinde olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

İran’daki Suudi diplomatik temsilciliklerine yönelik saldırılar sonrasında Suudi Arabistan, Bahreyn ve Kuveyt’in ardından Katar da Ocak 2016’da Tahran büyükelçisini geri çağırmıştı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz